Zpravodajství

Pozor! Ozonová vrstva bude o víkendu oslabená

Meteorologové varují na teplé počasí před víkendem. Oslabená ozonová vrstva způsobí o víkendu zvýšené množství škodlivého UV záření.

Nad územím ČR bude od 26. do 30. dubna výrazně zeslabená ozónová vrstva. To bude mít za následek zvýšené množství škodlivého UV záření o 30, na horách až o 50 procent.  Lidé by se měli chránit krémy s vysokým ochranným faktorem, informoval ve středu Český hydrometeorologický ústav na svém webu.

Ozónová vrstva bude od čtvrtka do pondělí zeslabená zhruba o 9 až 24 procent. Během jasného a polojasného počasí to bude mít také za následek zvýšení škodlivého UV záření téměř o třetinu. Na hřebenech hor, kde ještě zůstala sněhová pokrývka, bude UV záření nabývat již velmi vysokých až extrémních hodnot. Pronikat na povrch jej bude až o 50 procent více.

"Při těchto situacích je nutné pamatovat na to, že působení UV záření má řadu nežádoucích účinků jako sluneční kopřivku, aktinické stárnutí kůže. Může dokonce způsobit zhoubný melanom kůže," informují meteorologové. Pozitivním účinkem UV záření je přeměna vitamínu D v kůži v jeho aktivní formu. Lidé by se měli chránit krémy s ochranným faktorem, slunečními brýlemi a pokrývkami hlavy.

PSALI JSME:

O víkendu se konečně ohřejeme! Bude až 27 stupňů

Ozónová vrstva je část stratosféry ve výšce 25 – 35 km nad zemským povrchem, v níž se nachází značně zvýšený poměr ozónu vůči běžnému dvouatomovému kyslíku. Hraje mimořádně významnou roli pro pozemský život, neboť chrání planetu před ultrafialovým zářením.

Monitorováním obsahu ozónu z družic bylo zjištěno, že především v oblasti zemských pólů dochází v posledních letech ke značnému poklesu obsahu ozónu. Zároveň byl zaznamenán nárůst případů rakoviny kůže a zrakových onemocnění v oblasti blízkých především jižnímu pólu.

Meteorologové od čtvrtka očekávají teplé počasí s teplotami, které mohou postupně šplhat až ke třicítce.

tn.cz / mediafax / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz