Zpravodajství

Vondráčková žaluje aktivistu Šinágla z popírání genocidy. SOUHLASÍTE?

Zpěvačka Helena Vondráčková se svým manželem podala trestní oznámení na bojovníka za lidská práva Jana Šinágla. A policie ho obvinila z popírání genocidy, konkrétně za zpochybňování nacistických zločinů

Celá situace je poněkud paradoxní. Publicista Jan Šinágl je občanský aktivista a podle svých slov právě popírače holocaustu a jim podobné celý život odsuzuje. Z popírání genocidy byl obviněn kvůli článkům, ve kterých kritizoval skutečnost, že stejně jako nacistické zločiny nejsou odsuzovány ani ty komunistické. Také se kriticky vyjádřil k poválečnému odsunu Němců. Helena Vondráčková s manželem na články upozornili policii.

"Naprosto nepřípustně tento člověk začal lhát o dějinných událostech a naprosto popřel lidickou tragédii," říká se advokátka Heleny Vondráčkové a jejího manžela Martina Michala Jana Galvasová.

"Kdo zná mojí desetiletou publicistickou činnost, tak nemůže nikdy k takovým závěrům dojít. To je nesmysl, já odsuzuju jakékoliv genocidum, ať je jakéhokoliv původu," hají se obviněný aktivista Jan Šinágl.

[IMAGEBOX_713937]Zpěvačka Vondráčková poslala kriminálku na aktivistu Šinágla
[IMAGEBOX_713937]

Toho začal před Helenou Vondráčkovou bránit mimo jiné i politolog Bohumil Doležal. Podle něho napsal jen to, o čem se běžně diskutuje mezi historiky. A nelze to pokládat za zločin. "Že o tom diskutují historici je úplně v pořádku. Ale že se o tom diskutuje tak, že na jedné straně je policajt a na druhý straně vyslýchaný, to prosím v pořádku není," tvrdí Doležal.

Policie už razantní postup v případu, který iniciovala známá zpěvačka, poněkud zmírnila. "Nemůžeme vyloučit, že by mohlo dojít k zastavení trestního stíhání," připouští mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Jan Šinágl říká, že rozhodně nechce zpochybňovat třeba lidickou tragédii. Kdyby prý jeho názory měly být trestné, musela by policie pozavírat polovinu českých historiků.

s přispěním Hanuše Hanslíka, tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz