Zpravodajství

Advokát: 8 milionů je jedna z nejvyšších kaucí v historii ČR

Frontman americké metalové skupiny Lamb of God Randy Blythe byl propuštěn na kauci 8 milionů korun. Hned po opuštění cely odletěl zpět do USA. Porušil tím podmínky vazby? A co s ním bude dál? Ptali jsme se advokáta Jiřího Konečného

Pokud je ve vazbě Čech nebo občan jiné země, jsou pro ně odlišné zákony?
Zákony jsou pro všechny stejné. V tomto případě se Američan měl dopustit trestného činu v Čechách, a proto je stíhán podle českého zákona a platí pro něj české trestní právo stejně, jako kdyby šlo o Čecha. Malá extravagance je v tom, že protože je to cizinec, tak je větší podezření, že se vrátí do ciziny. Na to zákon pamatuje a umožňuje v tomto případě uložit povinnost neopouštět ČR. Jinak se ale posuzuje Čech stejně jako cizinec.

Randy Blythe musel zaplatit kauci ve výši osmi milionů korun. Podle čeho se výše kauce určuje?
To je čistě na uvážení soudu. V zákoně je stanovená jen minimální kauce, která je 10 000 korun. Výše kauce je stanovená zejména podle toho, jak velké je riziko uprchnutí a podle toho jak má podezřelý pachatel velké finanční možnosti. Pro zámožnějšího člověka je kauce vyšší než pro chudého a pokud je tam vyšší riziko uprchnutí, tak také. Pevná pravidla neexistují. Pokud vím, tak nejsou ani žádné tabulky, podle kterých by si soudce výši kauce vypočítal.

Je podle vás kauce osm milionů vysoká?
Myslím si, že osm milionů je jedna z nejvyšších kaucí, které tady české soudy uložily. Je to poměrně dost vysoká kauce.


Může se vůči kauci a její výši státní zástupce odvolat?
Pokud mám správné informace, tak městský soud zamítl jeho stížnost, takže další přípustný opravný prostředek proti propuštění na kauci není.

Randy Blythe odletěl zpět do USA. Co se stane, když nedodrží podmínky propuštění na kauci?
Když podmínky kauce nedodrží, tak peníze propadnou českému státu. Na druhou stranu ale je potřeba si uvědomit, že to, že odjel do USA, ještě neznamená, že porušil podmínky kauce. Záleží na tom, zda mu soud uložil také povinnost zůstat v České republice, neopouštět Prahu, nebo podobnou podmínku. Pokud se nemýlím, tak žádná podobná podmínka mu uložena nebyla. Pokud složil kauci a odjel do USA, tak bude především záležet, zda bude reagovat na výzvu českých orgánů. Zda se zase do Čech vrátí a dostaví se k soudu nebo k výslechu. To, že opustil Českou republiku, ještě automaticky neznamená, že porušil podmínky kauce.

Související obsah

  

Toto byl případ, kdy byl Američan vzat do vazby v Česku. Jak by se řešilo, kdyby se do obdobné situace dostal Čech v USA?
To je těžká otázka. Trestný čin by se posuzoval podle amerického trestního práva toho konkrétního státu, nebo podle federálního práva USA. V zásadě by byl zřejmě postup podobný. Policie by zvážila, zda je potřeba ho zadržet. Soud by zvážil, jestli ho vzít do vazby nebo ne a zda případně povolit kauci. Záleží ale na konkrétním právu toho státu.

kos, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz