Zpravodajství

Ostravák chystal teroristický útok. Jeho vzorem je Breivik

Muž z Ostravy, u kterého našli množství pyrotechniky a zbraní, chtěl spáchat podobný masakr jako norský terorista Anders Breivik, který povraždil skoro 70 lidí.

Devětadvacetiletého muže z Ostravy, u kterého policie minulý pátek našla velké množství munice, obvinili kriminalisté z nedovoleného ozbrojování a obecného ohrožení. Vyšetřování ukazuje, že se muž chystal na útok podobný tomu, který v Norsku spáchal Anders Breivik.


Policisté zjistili, že muž byl sympatizantem Breivika, který vloni v červenci provedl nejprve bombový útok v centru Osla, poté postřílel na ostrově Utaya bezmála 70 lidí. Vyšetřování nasvědčují tomu, že devětadvacetiletý muž chystal podobný útok.
 

V panelovém domě v Ostravě byla zásahová jednotka minulý pátek, další prostory a auto pak policisté prohledávali celou noc. "Našli mimo jiné také deset krabic takzvaných kompaktů, které mají třetí a čtvrtou třídu nebezpečnosti, tedy k jejich držení je potřeba zvláštní povolení," řekla tehdy policejní mluvčí Gabriela Holčáková.
 

Policisté odvezli zbraně, stovky kusů střeliva, kukly a policejní oděvy a policejní průkaz. Byt muže byl zabezpečený výbušninou, kterou chtěl odpálit dálkově. V bytě se našla také výbušnina z letecké pumy, která by způsobila obrovský výbuch.

Související obsah


Podle policistů se muž na útok chystal sám, zbraně si zkoušel na různých místech, a to jak doma, tak i v přírodě. Byl již v minulosti čtyřikrát trestaný například za výtržnictví či maření úředního výkonu. Během soboty by se mělo rozhodnout o jeho vazbě.

Za nedovolené ozbrojování mu hrozí dva roky, za obecné ohrožení až osm let vězení.
 

vrl, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz