Zpravodajství

Důchodkyně opravila fresku Ježíše tak, že je z něj mazanice

Španělská důchodkyně se pokusila zrestaurovat 120 let starou fresku. Její dílo však dopadlo katastrofálně. Z Ježíše udělala mazanici podobnou vlkodlakovi.

Žena se po celý svůj život chodila modlit k fresce Ježíše Krista v kostele Milosrdného útočiště ve městě Borja na jihu Španělska. Když se freska z 19. století začala odlupovat od vlhké omítky, žena se rozhodla dílo zachránit. Vzala si olejové barvy a štětce a bez povolení a porady s odborníky se sama pokusila fresku zrestaurovat.

Svým necitlivým zásahem do uměleckého díla však doslova rozzuřila obyvatele města i památkáře. Z portrétu Ecce Homo od umělce Elijaha Garcii Martineze se podle deníku Daily Mail stala mazanice a Ježíš připomíná spíše chlupatého vlkodlaka. Stanice BBC výsledek stařenčiny snahy označila dokonce za "pastelovou skicu vlasaté opice v tunice, která jí nesedí".

Památkáři odhalili novu podobu fresky, když jeli zkontrolovat její stav. Od vnučky Martineze totiž dostali peníze na její rekonstrukci. Podle památkářů však není jasné, zda bude možné portrét Ježíše uvést do původního stavu po zásahu horlivé stařenky. Ta totiž před tím, než se pustila do malování, odloupala velkou část omítky s freskou.

Související obsah

Žena tak napodobila komika Mr.Beana z filmu Mr. Bean: Největší filmová katastrofa, který se obdobným způsobem neúspěšně pokusil zachránit umělecké dílo, na které kýchnul.
 

tn.cz / kač
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz