Zpravodajství

Čeští "špióni" v řeckém vězení poprvé spatří své rodiny

Dva Češi trpí už 28 dní v řeckém vězení. Kvůli nafocení vojenských objektů jsou podezřelí ze špionáže. Zítra je poprvé od zatčení navštíví jejich otcové.

Ivan Buchta a Martin Pezlar byli zatčeni poté, co na ostrově Limnos natáčeli a fotili vojenské objekty. Češi tvrdí, že chystali materiály pro připravovanou počítačovou hru Arma 3. Zadržení muži měli mít u sebe kameru a fotoaparát. Přístroji měli natáčet a fotit vojenské objekty, což se řecké straně vůbec nelíbilo.

Doteď měli možnost s rodinou mluvit jen každý třetí den po telefonu. Žádný z těchto hovorů ovšem netrval déle než tři minuty. Tátové teď svým synům vezou osobní věci, o které požádali, ale i běžné věci základní potřeby.  "Vezeme jim plastové příbory, zámeček na skříňku a hygienické potřeby. Prostě věci, které jsou potřebné," řekl před odletem jeden z otců. K posílení psychického stavu obou českých vězňů by pak měly pomoci fotografie rodin, přítelkyň a vzkazy od blízkých.

Související obsah

Otcové by měli mít možnost své zadržené syny vidět minimálně dvakrát. Není zatím ovšem jasné, zda jim Řekové povolí předat oběma vězňům osobní věci, které jim vezou.

Češi si v Řecku ještě nějaký čas pobudou, místní soudy totiž stále drží stávku. Programátorům se snaží pomoci i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, který mítinku OSN o případu českých vězňů jednal se svým řeckým protějškem. "Řecký ministr zahraničí přislíbil, že se případem bude zabývat a pana ministra zpětně informovat," potvrdil diplomatické kroky české strany mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

bohy / hru s přispěním Matěje Rychlého, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz