Zpravodajství

Na co si dát pozor při prodeji domu: Tři hlavní chyby u ocenění

Na co si dát pozor při prodeji domu: Tři hlavní chyby u ocenění
Zdroj: isifa.com

Dvě třetiny klientů, kteří se chystají prodat svou nemovitost, nejsou schopni odhadnout její skutečnou hodnotu a mají nereálně vysoké očekávání. Kvůli přemrštěné ceně se značně prodlužuje doba prodeje.

Když už se nemovitost prodá, bývá utržená částka většinou o statisíce menší, než je její skutečná hodnota. Na vině je totiž špatně nastavená počáteční cena.
 

Velká část klientů přichází do realitní kanceláře s absolutně nereálnou představou o ceně vlastní nemovitosti. Přitom její správné nastavení je pro prodej nemovitosti zcela klíčový. Pokud je totiž nemovitost špatně oceněna, výrazně se prodlužuje doba jejího prodeje.
 

"Zatímco u správně oceněné nemovitosti bývá doba prodeje přes realitní kancelář zhruba do tří měsíců od zalistování, v případě špatně nastavené ceny a prodeje svépomocí se prodej může protáhnout i na roky,“ potvrzuje Jan Zachystal z realitní kanceláře RE/MAX Alfa. Majitel nakonec nemovitost prodá raději pod cenou, protože je zklamán z vývoje situace a příliš dlouhé doby prodeje.
 

Související obsah


Důvody, proč lidé špatně ohodnocují vlastní bydlení jsou především následující:
 

1. nehledím na cenu, ale na vlastní potřeby
 

"Většinou se setkáváme s tím, že požadovaná částka nerespektuje reálnou tržní cenu nemovitosti a odvíjí se pouze od přání či finančních potřeb prodávajících,“ potvrzuje Jan Zachystal. Nejčastější model chování klienta je ten, že má část úspor a zbytek potřebuje získat prodejem stávající nemovitosti. Od toho pak i odvozuje prodejní cenu.
 

2. srovnání cen z inzerce
 

Další velmi častý případ bývá srovnání nemovitostí dle inzerátů na internetu. Lidé často najdou na internetu zdánlivě obdobnou nemovitost a finální cenu určují dle inzerované. Takový postup může být velmi zavádějící a zcela jistě nikdy nevede ke správnému ocenění. Zdánlivě stejná nemovitost se převážně liší lokalitou, dopravní obslužností daného místa, rozměry a dispozicí obytné části nebo například technickým stavem nemovitosti. Většina nabídek je unikátní a nelze při ocenění vlastního bydlení vycházet pouze srovnáním.
 

3. změny na realitním trhu
 

Poslední nejčastější chybou je špatná orientace na trhu. "Lidé si neuvědomují, že realitní trh se v posledních několika letech razantně změnil. Velká část klientů stále ještě uvažuje v cenových relacích roku 2008, tedy před nástupem hospodářské krize, kdy na trhu panovala úplně jiná situace,“ dodává Zachystal. Ceny nemovitostí průměrně za poslední čtyři roky propadly průměrně o 30 %. Kvůli tomu se tak nemovitost, která měla ještě v roce 2008 hodnotu 3,5 milionu, dnes běžně prodává za 2,45 milionu. Jde samozřejmě o extrémní případ, ale například pro panelákový byt je to bohužel realita.
 

Ke správnému stanovení tržní ceny se proto vyplatí obrátit na odborníka. Idálně na někoho, kdo dlouhodobě sleduje vývoj na trhu, zná poptávku i nabídku po konkrétním typu nemovitosti, specifika lokálního trhu a pracuje také s interními cenovými mapami. Pouze tak jsou prodávající schopni prodat nemovitost za nejvyšší možnou cenu, kterou je trh schopen akceptovat.

 

fim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz