Zpravodajství

OTŘESNÉ VIDEO: Na českých kožešinových farmách týrají zvířata mezi mrtvolami a výkaly

Ochránci zvířat tvrdí, že v šesti českých farmách na chov kožešinových zvířat dochází k jejich týrání.Dokazují to videm které tam měli natočit. Lišky a norci na nich mají klece plné výkalů a hluboké rány na těle. Případem se teď bude zabývat i Státní veterinární správa.

Záběry ochránců zvířat jsou skutečně otřesné. Podle skupiny aktivistů v Česku živoří stovky norků a lišek - na farmách, kde je chovají kvůli kožešinám. Ty nejhorší záběry přitom ani nebylo možné zveřejnit. Zvířata jsou zmatená, často poraněná, mrtvá těla nikdo neodklízí. Snaží se prohrabávat ven.
 

"Jsou tam zvířata, která žijí v klecích plných výkalů, zvířata bez vody a tak podobně,“ popisuje podmínky chovu Lucie Moravcová ze společnosti Svoboda zvířat.
 

TV Nova dnes jednu z těchto farem v Syrovicích u Brna navštívila. Právě tady prý ochránci natočili hromady výkalů. Majitel se štábem ale odmítl mluvit a klece, ve kterých norky chová, nechtěl ukázat. "Já nemám zájem se o tom s vámi bavit. A vůbec nechci, aby se tady natáčelo,“ zněla reakce Jana Drobílka, majitele farmy Syrovice.
 

Související obsah

Aktivisté tvrdí, že amatérské záběry pocházejí z šesti náhodně vytipovaných farem v Česku. Natáčeli tajně. Šokoval je hlavně zdravotní stav zvířat. "Tam vidíte zvířata, kterým nebyla poskytnuta základní péče, ani veterinární, ani žádná jiná, takže to týrání určitě je,“ tvrdí na základě videa Lucie Moravcová.
 

TV Nova se proto i s důkazním materiálem vydala na Státní veterinární správu, která má kontrolu těchto farem na starosti. Ta žádné týrání na našich farmách ale zatím nezjistila. Jenomže veterináři se na zvířata jezdí podívat jen jednou za rok a to ještě majitelům návštěvu předem ohlásí.
 

"Podezření z týrání zvířat bereme vážně, čili i tento případ bereme jako podání a dotyčné farmy zkontrolujeme,“ reagoval na oznámení mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.
 

Pokud inspektoři zjistí, že majitelé farem norky a lišky skutečně týrají, hrozí jim statisícové pokuty a uzavření chovné stanice.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz