Zpravodajství

NEOBJASNĚNÉ PŘÍPADY: Honzík Nejedlý zmizel beze stopy. Vražda, únos, nehoda?

Honzíkovi Nejedlému by před měsícem bylo čtyřiadvacet. S rodiči narozeniny ale neslavil. Je už čtrnáct let pohřešovaným dítětem. Přinášíme vám další část série neobjasněných kriminálních případů.

Jeho fotku dodnes najdete na policejních stránkách v sekci pátrání po osobách. Směje se na ní roztomilý desetiletý klučina. Dnes by nepochybně vypadal jinak a nejspíš by ho nepoznali ani vlastní rodiče.
 

Honzík Nejedlý se ztratil před čtrnácti lety, přesně 17. ledna 1998 v Praze Podolí. Venku tehdy bylo typicky lednově ošklivo, ale Honzík se doma v sobotu nudil, a tak vyběhl ven za kamarádem, který bydlel nedaleko. Bylo krátce před půl čtvrtou odpoledne. Od té doby chlapce rodiče už neviděli. A ten, kdo možná ano, o tom nikomu nepoví. Je to dost pravděpodobně Honzíkův vrah.
 

Je těžké vyslovit takovou dedukci, ale Jan Nejedlý o sobě nedal vědět dlouhé roky. V době jeho zmizení mu bylo deset let. Nebyl tedy už tak mladý jako třeba ztracená Britka Maddie McCannová. Tu zřejmě unesli v jejích čtyřech letech a je docela dobře možné, že by si dnes už nevybavila své původní rodiče, jméno ani bydliště.
 

Související obsah


 

Honzík Nejedlý je jiný případ. Desetiletý chlapec by si i po letech pamatoval, kde dříve bydlel, jak se jmenoval a kdo jsou jeho rodiče. Pokud zmizel beze stopy, stal se buď obětí nějaké nehody nebo úmyslného trestného činu.
 

Dodnes nelze vyloučit ani jedno, ani druhé. Honzík se tehdy ztratil za bílého dne, doslova uprostřed ulice. Policii se podařilo zjistit, že chlapce kousek od domu ještě viděl známý rodiny – lékař. Pak se po něm slehla zem. Ke kamarádovi už nedorazil.
 

Rodiče dodnes tvrdí, že policie od počátku postupovala chybně. Nejprve se soustředili na rodinu a zjišťovali, jestli Honzík od rodičů „jen“ neutekl. To je sice u každého podobného případu přirozená vyšetřovací verze a je nutné ji prověřit, ale podle rodičů se policie příliš dlouho soustředila jen na ni. Honzík se ztratil v sobotu, ale psovod se psem šel jeho stopu hledat až v pondělí. Už v sobotu přitom hodně pršelo…
 

Nutno podotknout, že policie se pak pátrání věnovala důkladněji. Nasadila i vrtulník s termokamerou, ale všechno bylo marné. Stejně dopadly i pokusy soukromých detektivů i amatérských pátračů.
 

Rodině se ozývali i nejrůznější senzibilové a i jejich tipy byly prověřovány. Vše ale bez úspěchu. Honzíkovo tělo nikdy nevydala ani Vltava, kam mohl také spadnout, protože to k ní neměl v Podolí daleko. Navíc ji s negativním výsledkem prohledávali potápěči.
 

Související obsah

Nenašla se ani stopa. Honzíkův otec si dodnes myslí, že jeho syna přímo na ulici naložil do auta neznámý pedofil či obchodník s dětmi a unesl. Tehdy se podle informací, ke kterým se rodina při pátrání dostala, scházeli právě v plaveckém areálu v Podolí. Dokonce přímo mezi nimi zkoušel pátrat i hledač štěchovického pokladu Josef Mužík. Ani on se nic nedozvěděl.
 

Zoufalí rodiče tehdy vypsali za informace vedoucí k nalezení Honzíka odměnu milion korun. Plakátky s notoricky známou fotkou Jana Nejdelého zaplavily celou republiku, ale dodnes žádná zpráva nevedla k objasnění Honzíkova zmizení.
 

Rodina Nejedlých, která měla ještě jednu dcerku, později adoptovala další malou holčičku a z Podolí, kde se Honzík ztratil, se odstěhovali. Před několika lety se navíc rodiče rozvedli. Na Honzíka přesto nikdy úplně nezapomněli. Přesto si ho raději už nepřipomínají – ani o jeho narozeninách, ani o Vánocích. Je to příliš bolestná vzpomínka.
 

Když se ztratila Anička Janatková (9), kterou našli zavražděnou až o půl roku později, média znovu oprášila případ malého Honzíka Nejedlého. Ani potom se ale neobjevil žádný svědek a žádná informace, která by případ alespoň osvětlila.
 

Už tehdy Honzíkovi rodiče opatrně naznačovali, že ztrátu Janatkových může zmírnit jen čas. Dobře věděli, co říkají, i když ani čas nevymaže prázdné místo, které po Honzíkovi v jejich srdcích a životech zůstalo. Jan Nejedlý se tak stal symbolem všech v Česku ztracených a nikdy nenalezených dětí...
 

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz