Zpravodajství

NEOBJASNĚNÉ PŘÍPADY: Sadista dívky zabil a vykuchal. Zemřel také?

NEOBJASNĚNÉ PŘÍPADY: Sadista dívky zabil a vykuchal. Zemřel také?
Zdroj: Archiv TV Nova / Policie ČR

Přes dvacet let zůstávají neobjasněné dvě hrůzné vraždy mladých dívek. Ditu Hrabánkovou a Kamilu Fajtovou zabil neznámý vrah (či vrazi), z jejich těl vyřezal vnitřnosti a jedné uřezal také ruce. Přinášíme další část série neobjasněných kriminálních případů.

První děsivá vražda se odehrála v Ostravě-Porubě 11. prosince 1991 – přesně před jednadvaceti lety. Životem tenkrát zaplatila dvaadvacetiletá Kamila Fajtová, pohledná a sympatická rozvedená servírka. V noci se vracela s přítelem z restaurace, ale v autobuse se pohádali a muž vystoupil o několik zastávek dříve. Kamile zbývalo domů pár stovek metrů přes lesík, které už nedošla.
 

Její zdevastované a zasněžené tělo po zhruba třech týdnech objevil v lese pejskař. I pro policisty to byla silná káva. Nejenže dívku někdo znásilnil nebo se o to alespoň pokusil, ale také dívce odřízl prsa i s hrudní kostí a několika žebry. Nakonec vrah Kamile Fajtové uřízl v zápěstí i obě ruce. Navíc se na jejích šatech našlo sperma.
 

Policisté vyslechli desítky svědků i podezřelých. Podařilo se jim najít několik cestujících z autobusu, v němž jela Kamila Fajtová. Další svědci potvrdili, že z lesa slyšeli hádku, křik i zvuky typické pro zápas. Pátrání ale nikam nevedlo…
 

O půl roku později se hrůzný nález opakoval. Tentokrát v lesoparku v pražských Průhonicích. Obětí byla jednadvacetiletá Dita Hrabánková, úřednice, hezká brunetka, až nápadně podobná zavražděné Kamile Fajtové z Ostravy. Spojitost s ostravským případem však kriminalisté určili podle něčeho jiného, než jen podoby obou dívek. I Ditě Hrabánkové vrah totiž odborným způsobem otevřel hrudník a vyňal jí vnitřní orgány. Tentokrát ovšem dívku neznásilnil. Zůstaly jí dokonce i kalhoty – vrah se spokojil s tím, že doslova vykuchal dívčin trup a orgány odvezl. Podle některých zdrojů dokonce vrah zbytky střev podvázal pramínkem cizích vlasů.
 

Matka Ditu Hrabánkovou postrádala od 27. května 1992. Matce prozradila, že jde na rande. O den dříve ji totiž v autobuse oslovil údajně světlovlasý mladík, který se představil jako Marek. Osudného dne si dali sraz v pražských Vršovicích. Pak už Ditu nikdy nikdo živou nespatřil. Její tělo – vrahem děsivě poznamenané - se našlo o dva týdny později v lese v Průhonicích.
 

Související obsah

Okamžitě se rozběhlo nejen policejní vyšetřování, ale i spekulace, že dívky zavraždili obchodníci s lidskými orgány. To se ale nikdy nepodařilo policii prokázat, přestože soudní lékaři zjistili, že otevření hrudníku obou dívek odpovídalo postupům, jaké se používají v patologii.
 

Tentokrát detektivové vyslechli dokonce kolem dvou tisíc lidí, ať už to byli svědci nebo podezřelí. Stanovili si mnoho vyšetřovacích verzí, které postupně prověřovali i vylučovali. Všechno ale bylo marné. Pokud před nimi při nějakém výslechu seděl vrah (například z řad odhalených deviantů), nepodařilo se ho policistům odhalit a vraždy mu prokázat.
 

Dodnes není ani zcela jasné, jestli Dita Hrabánková zemřela až v lesoparku v Průhonicích nebo tam vrah její tělo odnesl až po vraždě. Jedinou další stopou, kterou policistům zanechal, byla kabelka oběti. Ta se objevila suchá a neponičená půl roku po vraždě na skládce v Malešicích. Bylo v ní všechno, co matka po dceři ještě postrádala, včetně osobního deníku. Ten ale pochopitelně nic o vrahovi neobsahoval.
 

Policisté a znalci, kteří na obou případech pracovali, dospěli k závěru, že nevraždil zloděj, lupič, nějaký známý dívek a ani obchodníci s lidskými orgány, ale deviantní sadista. Na jednoho „nadějného“ dokonce při vyšetřování i narazili. Mladík s přezdívkou Chirurg docela dobře mohl být ostravským vrahem Kamily Fajtové. Několikrát byl trestán kvůli sexuálním deliktům a o vraždu dívky se už jednou pokusil. Na detektoru lži policisté odhalili, že se pohyboval rovněž v Ostravě-Porubě, kde Kamila bydlela. Podle názoru policistů měl dokonce muž informace, které mohl znát jen pachatel, ale k obvinění to stále nestačilo. Navíc detektivové Chirurgovi nikdy nedokázali, že by mohl znát druhou oběť, Ditu Hrabánkovou. Konec tomuto pátrání učinila mladíkova smrt v roce 1998.
 

I poté se detektivové k oběma případům občas vraceli. V roce 2000 například objasňovali vraždu Zdeňka Tepla, který byl podezřelý z vraždy další dívky v roce 1994, z několika případů znásilnění a odsouzen byl i za omezování osobní svobody. Ženy si tajně natáčel na veřejných místech i při pohlavním styku v soukromí. Po celé republice je také lákal do auta a za příslib lukrativní práce například v modelingu na nich vymáhal sex.
 

Tepla zabili dva jeho známí proto, aby mu ukradli jeho auto. Tělo se nikdy nenašlo, ale při domovní prohlídce policie objevila v jeho pozůstalosti kontakty na dívky a ženy z celé republiky. Mezi nimi bylo i telefonní číslo na matku zavražděné Dity Hrabánkové. Pokud ovšem vraždil Zdeněk Teplo, jeho doznání policie už nikdy nezíská.
 

Dva zrůdné zločiny na dvou mladých dívkách tak zřejmě zůstanou neobjasněny navždy. Uklidňující může být ale ten fakt, že podobně hrůzná sadistická vražda se od té doby v Česku už neobjevila.

tn.cz / David Garkisch

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz