Zpravodajství

Rozporuplný Zeman: Před lety přirovnal odsuny Němců k stalinským migračním přesunům!

Rozporuplný Zeman: Před lety přirovnal odsuny Němců k stalinským migračním přesunům!
Zdroj: Mediafax

Vyřazený kandidát Jiří Dienstbier na svém facebookovém profilu upozornil na to, že favorit v bitvě o Hrad Miloš Zeman, nemá příliš pevné názory. Před lety totiž poválečné odsuny Němců odsoudil, nebál se k tomu použít i hodně silná slova.

Prezidentský duel mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem dostal nečekaný rozměr. Zeman útočí na svého konkurenta kvůli jeho výroku o válečném odsunu Němců a Benešovým dekretům. Jenže přitom Zeman v roce 1990 mluvil jinak. Upozornil na to vyřazený prezidentský kandidát Jiří Dienstbier na svém facebookovém profilu, na kterém přiložil i video s dotyčným projevem.
 

"Tento (komunistický) systém nevznikl 25. února 1948. Tento systém má svoje genetické kořeny minimálně v porušování demokracie po roce 1945, ať už jde o transfér německého obyvatelstva přesně v duchu stalinských migračních přesunů," vyvěsil Dienstbier na svém profilu s odkazem na Zemanův projev ve Federálním shromáždění 25. října 1990.
 

O 23 let později ale Zeman naprosto obrátil. Aby získal politické body, ostře se pustil do výroku Karla Schwarzenberga z jedné z televizních debat. "Já jsem vždy říkal, a na tom trvám, že to, co jsme v roce 45 spáchali, by dneska bylo odsouzeno jako hrubé porušení lidských práv a asi by tehdejší vláda, včetně prezidenta Beneše, by se octli v Den Haagu," řekl Schwarzenberg.
 

Zeman na tento výrok ostře reagoval. Řekl o současném ministrovi zahraničí, že ten, kdo označí jednoho z prezidentů Československa za válečného zločince mluví jako Sudeťák.
 

Související obsah


Přitom Zeman právě odsuny Němců z Československa přirovnal ke stalinských migračním přesunům. "Miloš Zeman přirovnává odsun Němců k stalinským migračním přesunům. Přirovnává snad prezidenta Beneše ke Stalinovi? Kterému Zemanovi máme věřit, Zemanovi roku 1990 nebo Zemanovi roku 2013?“ ptá se Dienstbier.
 

Debatu prezidentských kandidátů budete moci sledovat ve STŘEDU od 20:20 na TV Nova. Po skončení druhého kola prezidentské volby (v sobotu od 14 hodin) pak na stanici Novanews sledujte speciální volební studio.

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz