Zpravodajství

VELKÝ TEST OVOCNÝCH ŠŤÁV: Který sirup je z ovoce a který jen obarvený cukr?

VELKÝ TEST OVOCNÝCH ŠŤÁV: Který sirup je z ovoce a který jen obarvený cukr?
Zdroj: TN.cz

nechcete utrácet za drahé džusy? Stačí vám voda se sirupem? Pak právě pro vás jsme připravili redakční test sirupů. Šéfkuchař vám prozradí, který sirup kupovat a na který si dát velký pozor.

Při koupi sirupu se vyplatí důkladně studovat etiketu lahve. Pokud se totiž budete orientovat výhradně podle nízké ceny, pravděpodobně si domů přinesete jen rozpuštěný cukr s přidanou příchutí.
 

Podívejte se na video, jak se dělal test sirupů:


 

Takový sirup vám sice neublíží, ale zřejmě vám nebude ani příliš chutnat. Ty dražší a koncentrovanější sirupy se obvykle navíc ředí větším množstvím vody, takže z nich uděláte větší množství nápojů. Proto je zdánlivá úspora na levnější lahvi sirupu poměrně diskutabilní.
 

Související obsah

V zásadě lze sirupy rozdělit do dvou kategorií. Na ty, co obsahují pouze aroma a na ty lepší, ve kterých je i skutečná ovocná šťáva. V žádném z testovaných sirupů nebylo této ovocné složky (tj. ovocné šťávy z koncentrátu) více než 10 %, ale i přesto má tato ingredience na sirup zásadní vliv.

Podívejte se na hodnocení sirupů na slepo:


 

Náš odborník, šéfkuchař La Gare Brasserie Vladimír Honzák, dokázal ve slepém testu sirupy s aromatem a sirupy s ovocnou složkou spolehlivě rozlišit. "Tři sirupy jsem od těch ostatních při slepém testu oddělil. Chuť mě nezradila. Jsou to přesně ty, které jsou pouze s příchutí. Čtyři zbývající v sobě naopak obsahují koncentrát pomerančové šťávy a jsou jednoznačně chutnější," uvedl Vladimír Honzák poté, co jsme k jednotlivým sklenicím se sirupem přiřadili i lahve s výrobkem.

(/radyanapady/test-kecupu-misto-rajcat-sroby-a-voda.html)]

Jak test probíhal? Šéfkuchař Honzák měl k dispozici pouze sklenice s připraveným sirupem. Nejprve zjišťoval pohledem viskozitu sirupu a pak senzoricky a chuťově obsah cukru v sirupech a jejich chuť. Všechny sirupy byly naředěny stejným poměrem 1:10.

Zdroj: TN.cz

 

Podívejte se na výsledky našeho testu:

1. MÍSTO: Relax (vítěz testu)

Zdroj: TN.cz

910 g. Nápojový koncentrát – ovocný sirup s přídavkem ovocné šťávy z koncentrátu. Složení: glukózovo-fruktózový sirup, cukr, voda, šťáva z koncentrátů pomeranče (10 %), regulátor kyselosti – kyselina citronová, antioxidant, betakaroten, aroma. Ředění: 1:10. Cena: 59,90 Kč

Hodnocení: Je vidět, že se nám šťáva zabarvila do krásné a příjemné barvy. Chuťově je také příjemný. Necítím tam rušivé pachy. Určitě jde o vydařený sirup.

2. MÍSTO: YO sirup

Zdroj: TN.cz

0,7 litru. Ovocný sirup pomerančový. Podíl ovocné složky minimálně 10% hm. Složení: sukr, glukózo-fruktózový sirup, voda, pomerančová šťáva (10 %) z koncentrátu pomerančové šťávy, regulátor kyselosti – kyselina citronová, aroma, vitamin C, betakaroten. Ředění: 1:6. Cena: 69,90 Kč

Hodnocení: Vůně je příjemná, je tam intezivně cítit ovoce. Možná je tam méně ovocné složky než v modelu číslo 1 (Relax), ale barva je velmi podobná a myslím, že to budou srovnatelné sirupy.

(/radyanapady/velky-test-horcic-nasli-jsme-tu-nejlepsi.html)]

3. MÍSTO: Hello Sirup – extrahustý

Zdroj: TN.cz

930 g. Ovocný sirup pomeranč. Složení: cukr, glukózový sirup, pomerančová šťáva z koncentrátu (10 %), pitná voda, kyselina citronová, pomerančové aroma, barvivo kurkumin. Ředění: 1:7. Cena: 55,90 Kč

Hodnocení: Velmi příjemný sirup!

Související obsah

4. MÍSTO: Jupí pomeranč – superhustý

Zdroj: TN.cz

0,7 litru. Složení: cukr, glukózo-fruktózový sirup, pomerančová šťáva z koncentrátu (10 %), voda, kyselina citronová, kyselina askorbová, přírodní pomerančové aroma, stabilizátory: arabská guma, glycerolester borovicové pryskyřice, betakaroten. Ředění: 1:10. Cena: 49,90 Kč

Hodnocení: To není vůbec špatný sirup. Připomíná mi sirupy z mládí, jaké se tu dělaly. Zřejmě tam nebude moc ovocné složky a sirup bude pravděpodobně pouze s aromatem, ale to aroma je příjemně vyvážené.

(/krasaamoda/velky-test-pytlikovych-polevek-nasli-jsme-nejlepsi-vyvar-na-trhu.html)]

5. MÍSTO: Hello Jugooranž

Zdroj: TN.cz

0,7 litru. Složení: pitná voda, cukr, gluklózový sirup, kyselina citronová, pomerančové aroma, karoteny, konzervant E 202, sladidlo E 954. Ředění: 1:10. Cena: 32,90 Kč

Hodnocení: Sirup je hodně hustý a je v něm silně cítit ovocná složka, což je vidět i na barvě výsledné šťávy. Bohužel, po naředění mi v chuti něco vadí, i když na pohled tenhle sirup vypadal slibně.
 

Související obsah


6. MÍSTO: Jupí - pomeranč

Zdroj: TN.cz

0,7 litru. Sirup s příchutí pomeranče. Cukr, glukózo-fruktózový sirup, voda, kyselina citronová, kyselina askorbová, přírodní pomerančové aroma, stabilizátory: arabská guma, glycerolester borovicové pryskyřice, betakaroten, sorban draselný. Ředění: 1:10. Cena: 34,90 Kč

Hodnocení: Necítím žádnou ovocnou složku, ale pouze aroma. Není tam nic, co by sirup vysloveně kazilo, ale pomerančová složka v něm bude velmi nízká. Na chuti mi nic nevadí.


7. MÍSTO: Tesco Sirup - nejhorší

Zdroj: TN.cz

0,7 litru. Sirup s příchutí pomeranče. Složení: glukózový sirup, pitná voda, regulátor kyselosti (kywselina citrónová), pomerančové aroma, barvivo (karoteny). Ředění: 1:8. Cena: 27,90 Kč

Hodnocení: Už i samotný koncentrát není příliš chutný. Vůně je ovlivněná něčím, co kazí chuť ovocného drinku a co bych si určitě nedal. Ani když sirup naředíte, není výsledná šťáva nic moc. To je opravdu velmi nepovedený sirup.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz