Zpravodajství

TEST OLIVOVÝCH OLEJŮ: Který chutná nejlépe a který je lepší na mazání řetězu u kola?

Olivové oleje již dávno nejsou ničím neobvyklým v našich kuchyních. Nejkvalitnějším z nich je extra panenský. Na trhu si můžeme vybrat z nepřeberného množství značek, a proto je za vás otestoval odborník na olivové oleje, šéfkuchař Miroslav Grusz.

Panenský olivový olej je získáván z oliv lisováním za studena (při teplotách do 50°) a podmínkách, které neovlivní jeho vlastnosti a delikátní chuť.

  

Olivy se očistí a rozemelou, takto zpracované se dostanou do lisů, kde z nich vzniká olej, ten je pak přefiltrován a plní se do lahví. Na výrobu 1 litru olivového oleje se spotřebuje 5 až 7 kilogramů oliv. Při zpracování se nepoužívá žádná chemie. Jeho kyselost nesmí překročit 0,8 %. To je maximální povolená hranice, jelikož parametr kyselosti je ukazatelem kvality olivového oleje.

 

Olivový olej není jen chutný, ale i zdravý. Nejvýznamnější vlastností olivového oleje je totiž vyvážený obsah mastných kyselin. Obsahuje vysoké množství polynenasycených mastných kyselin, které jsou nezbytnými prvky zdravé výživy. Obsahují vitamíny A, D, E a K. Právě tyto vitamíny zlepšují vzhled a kvalitu pleti, vlasů a nehtů.
 

Související obsah

A jak se panenský olivový olej ochutnává? "Na jazyk se kápne zhruba 10 kapek oleje, poté se nechá ležet na jazyku na několik vteřin v pootevřené puse, to kvůli zahřátí na tělesnou teplotu. Poté se nechá sklouznout po jazyku k zadním chuťovým buňkám a nakonec polknout. Pokud ochutnáváte více druhů, je nutné mezi jednotlivýcmi vzorky zajídat chléb," vysvětluje Miroslav Grusz, šéfkuchař pražského hotelu Augustine.

(/modaastyl/zapomen-na-drahou-kosmetiku-vyzkousej-olivovy-olej.html)]

Kvalitní olej by měl chutnat lehce nahořcle, pikantně a ovocně. Pokud cítíte chuť octovou, žluklou či plesnivou, olej není v pořádku.

A takto šéfkuchař Miroslav Grusz testuje panenské olivové oleje:

 

VÝSLEDEK TESTU:


1. MÍSTO: VÍTĚZ TESTU Parioli

  

Zdroj: TN.cz


Cena: 109,90 Kč
Dovozce: Prioli Cucina, Cavanna Olii
Země původu: Itálie
Zhodnocení šéfkuchaře: "Tento olej je vítězem testů, nejen pro to, že je mi Itálie blízká. Je totiž nejjemnější, má příjemnou hořkost. To znamená, že byly použity dobré olivy a hlavně byly kvalitně zpracované," říka Miroslav Grusz.

(/stihlaafit/olivovy-olej-je-zachranou-pro-srdce-pomuze-ale-i-repkovy-ci-sardinky.html)]

2. MÍSTO: Kaiser Franz Josef

 

Zdroj: TN.cz


Cena: 99,90 Kč
Dovozce: Gaston, spol. s.r.o.
Země původu: Itálie
Zhodnocení šéfkuchaře: "Tento olej nás příjemně překvapil, i když výrobce nevyrábí jen olivový olej, ale produkují různé chuťovky, nakládané rybičky a houby, které mimo jiné patří mezi velmi dobré. Na druhém místě skončil pro svojí jemnnost a komplexnost," tvrdí Grusz.
 

3. MÍSTO: Monini

 

Zdroj: TN.cz


Cena: 119,90 Kč
Dovozce: Bolton Czechia, s.r.o.
Země původu: Itálie
Zhodnocení šéfkuchaře: "Na třetím místě se umístil Monini, jeden z největších producentů v Itálii, doporučuji, když se nebudete orientovat, nikdy nezklame," míní Grusz.


4. MÍSTO: Bio La Pressa Romana

 

Zdroj: TN.cz


Cena: 115,90 Kč
Dovozce: Urzante, S.L.
Země původu: Španělsko
Zhodnocení šéfkuchaře: "Jak jsem říkal, Španělé jsou nejvetším producentem oleje na světě. Tento olej je velice dobrý, na konci má takovou silnější oříškovou chuť. Pokud má někdo rád výraznější olej, doporučuji," říká odborník.

5. MÍSTO Tesco

 

Zdroj: TN.cz


Cena: 118,90 Kč
Dovozce: Tesco Stores ČR
Země původu: Španělsko
Zhodnocení šéfkuchaře: "Tento olej vyrábějí pro Tesco ve Španělsku. Tento olej nás příjemně překvapil svojí jemnou chutí, na konci s lehkou chutí mandle i svojí kvalitou," míní Grusz.

(/novinky/jak-se-dela-olivovy-olej.html)]


6. MÍSTO Ondoliva

  

Zdroj: TN.cz


Cena: 95,90 Kč
Dovozce: Urzante, S.L.
Země původu: Španělsko
Zhodnocení šéfkuchaře: "Tento olej je více hořký, až s takovou rukolovou chutí, úplně bych ho do salátů nepoužil, spíše na opekání, nebo pokapat si s ním topinku," tvrdí šéfkuchař.

7. MÍSTO Primadonna

 

Zdroj: TN.cz


Cena: 129 Kč
Dovozce: Lidl Česká republika, v.o.s.
Země původu: Itálie
Zhodnocení šéfkuchaře: "Tento olej je už velice hořký, rozhodně bych ho použil pouze na pečení, pokud si ho koupíte, ale určitě bych ho nepoužil," komentuje Grusz.

8. MÍSTO Luccese

 

Zdroj: TN.cz


Cena: 79,90 Kč
Dovozce: Lidl Česká republika, v.o.s.
Země původu: Itálie
Zhodnocení šéfkuchaře: "Tento poslední vzorek bych nedoporučoval vůbec, ten bych tak použil na namazání řetězu u kola," dodává Grusz.

"Pokud si chcete kupovat extra olivový olej do salátů, tak je lepší kupovat ty dražší a pokud si olej kupujete na tepelné zpracování, tak vyberte střední cestu," radí šéfkuchař Miroslav Grusz.
 

Související obsah


Tipy a rady

*Nenechávejte olivový olej na lince vedle sporáku, či varné konvice, ztrácí ohříváním od tepelných zdrojů svoji kvalitu a chuťovou hodnotu

*Neskladňujte olivový olej v chladnu, či lednici, jelikož se zakalí. Tím ale neztrácí na hodnotě, stačí ho jen přemístit na místo s pokojovou teplotou. Kal zmizí za krátkou dobu.
*Nepoužívejte extra olivový olej jako kosmetický přípravek. Například jako krém na ruce, či pleť. Největší pověrou je, že olivový olej hydratuje. Opak je pravdou, olivový olej pleť vysušuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevěřte olejům pod 8 Eur za litr

Olivový olej z prosluněných zemí

Olej za poslední desetiletí zdražil o 30 procent, na vině je hlavně inflace

bru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz