Zpravodajství

TEST ZELENÝCH ČAJŮ: Přečtěte si, který je dobrý a co jsou šizené patoky!

Lektor čajové školy Jaromír Horák se v testu čajů zaměřil na zelené čaje z běžných českých obchodů. Které jsou podle něj kvalitní a které se naopak nedají vůbec pít a nemají se zeleným čajem nic společného?

Mnozí si pod pojmem čaj automaticky představí černý čaj, ten ale existuje pouhé tři století. Ve skutečnosti je tím pravým čajem ten zelený, protože se jedná o lístky čajovníku, které jsou pouze usušené a při zpracování neprocházejí fermentací. Proto si zelený čaj zachovává účinné látky.
 

"Má zchlazující účinky a proto nás dokáže v létě krásně osvěžit," říká Jaromír Horák z pražské Andělské čajovny, kde test probíhal. "Co se týká povzbuzení a dalších pozitivních účinků čaje, tak ale musíme počítat s tím, že pokud si koupíme zelený čaj v pytlíku, všechny antioxidanty a další zdraví prospěšné látky už tam nenajdeme," upozorňuje a doporučuje dát přednost čerstvému váženému zelenému čaji.

Zelený čaj poskytuje zejména vitamíny skupiny B a pozitivně působí na pleť, a především proti rakovině, dokonce pomáhá zpomalovat růst již vzniklých nádorů. V zemích, kde je jeho pití tradicí, se proto některé druhy rakoviny (např. žaludku) téměř vůbec nevyskytují a je v nich také nápadně nižší výskyt cévních onemocnění.

Související obsah

Zelený čaj je také skvělým pomocníkem při hubnutí, protože pomáhá trávit tuky, zároveň snižuje hladinu cholesterolu. Zelený čaj je tradičním nápojem v zemích jako je Japonsko, Čína nebo Korea, v České republice jeho obliba raketově vzrostla v devadesátých letech.


 

A jak dopadly čaje v našem testu? Jsou to poctivé zelené čaje nebo ne? Lektor čajové školy Jaromír Horák sedm ochutnaných čajů rozdělil do dvou kategorií, na ty s příchutí a bez. Přečtěte si, který čaj prohlásil za životu nebezpečný a úplně nepitelný.
 

(/zdravi/po-zelenem-caji-se-hubne-pijte-ho-nekolikrat-denne.html)]

1. místo Ahmad Tea zelený čaj

Zdroj: Martin Chamer

váha: 50 g
počet sáčků. 25
cena: 34, 90
cena za sáček: 1, 39 Kč
složení: Zelený čaj
hodnocení: Není tak svíravý, základní chuť tam je, není to žádný zázrak, ale je docela fajn. Vlastně je docela dobrý. Vzhledově je to standardní drť, která přechází do prachu.

Související obsah

2. místo Naše bio zelený čaj

Zdroj: Martin Chamer

váha: 30 g
cena: 29, 90 Kč
cena za sáček: 1, 49 Kč
složení: bio zelený čaj (100%)
hodnocení: Vůně čistá, základní chuť zeleného čaje tam je, není ale vůbec plná, je taková vodnatá. List je lámaný, přechází až do prachu, standardní kvalita pro pytlíkový čaj.

Související obsah

3. místo Twinnings zelený čaj

Zdroj: Martin Chamer

váha: 50 g
počet sáčků: 25
cena: 74, 90 Kč
cena za sáček: 2, 99 Kč
složení: Zelený čaj
hodnocení: Plnost chuti se mi tam úplně ztrácí, při tom jsme to louhovali podle návodu. Je v podstatě podprůměrný, je to lehčí čaj s vodnatou chutí, třísloviny tam skoro nejsou. Opět dr´t, která místy přechází do prachu.

Související obsah

Pořadí zelených čajů s příchutí:

1. místo Billa zelený čaj s příchutí Golden Sunrise

Zdroj: Martin Chamer

váha: 37, 5 g
počet sáčků: 15
cena: 44, 90 Kč
cena za sáček: 2, 99 Kč
složení: Zelený rooibos (32, 25 %), zelený čaj Chun Mee (20 %), jablko (15 =),rooibos, citrónová tráva, ananasové kostky (ananas 5%, cukr), ananasové aroma, granulát z mrkve, květ slunečnice
hodnocení: Lehký nálev, je v tom hodně cítit roibos a citrónová tráva, s chutí zeleného čaje to ale nemá nic moc společného. čaje je v něm minimálně, odhadl bych to na maximálně 10 procent.

Související obsah

2. místo Lipton Indonesian sencha zelený čaj

Zdroj: Martin Chamer

váha: 36 g
počet sáčků: 20
cena: 46, 90 Kč
cena za sáček: 2, 35 Kč
složení: Zelený čaj, Aroma (9,3%), Korunní lístky růže (1%)
hodnocení: Nálev není zakalený, je to takový mangový bonbón, zelený čaj tam skoro necítím, jenom trochu v té tříslovině. Uvnitř jsou okvětní lístky, směs je silně lámaná.

Související obsah

3. místo Teekanne zelený čaj s příchutí Zen Chai

Zdroj: Martin Chamer

váha: 35 g
počet sáčků: 20
cena: 44, 90 Kč
cena za sáček: 2, 99 Kč
složení: Zelený čaj, aroma citrónu, aroma manga
hodnocení: Už ve vůni je nějaká příměs, je tam citrón a mango. Chuť lehká, ale se zeleným čajem to nemá nic moc společného. Ve směsi jsou i stonky lístků.

Související obsah

Absolutně nejhorší patok celého testu:

Zdroj: Martin Chamer

7.Old England zelený čaj
váha: 80 g
počet sáčků: 40
cena: 39, 90 Kč
cena a sáček: 0, 99 Kč
složení: Zelený čaj
hodnocení: Nálev je zakalenější, a chuť je vyloženě životu nebezpečná, bez alespoň pěti kostek cukru se to nedá pít. Vzhledově to není ani drť, je to rozemleté na prach, to prostě vůbec není čaj

Testovali jsme tyto zelené čaje:


 

ČTĚTE TAKÉ:

Objevte kouzlo čajů. 1. díl: Zelený čaj
Objevte kouzlo čajů. 2. díl: Černý čaj
Objevte kouzlo čajů 3. díl: Bílý čaj
Trápí vás alergie? Některé čaje je dokážou utlumit
Zelený čaj – pro krásu i zdraví

hel, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz