Zpravodajství

TEST MÜSLI TYČINEK: Přečtěte si, které se dají jíst, a které raději vyhoďte do koše!

Mnoho lidí si myslí, že když si koupí müsli tyčinku, udělá něco pro své zdraví. Jenže ejhle, většina z nich je plná cukrů. Takže pokud ji jíte v rámci diety, nejspíše vám vůbec nepomůže! V českých obchodech jsou spousty různých druhů müsli tyčinek, přečtěte si, které jsou podle šéfkuchaře Radka Davida nejlepší.

V reklamách na müsli tyčinky nás ujišťují, že jsou ideální na hubnutí a jsou zdravé. Jenže omyl! Většina z nich má vysokou energetickou hodnotu, zejména ty s polevou, a to znamená, že pokud chcete zhubnout, měli byste se jim vyhnout velkým obloukem!
 

"Hodně lidí jí müsli tyčinky kvůli redukci váhy, a když si je koupíte, myslíte si, že budou obsahovat málo kalorií. Jenže takto to vůbec není! Müsli tyčinky, které jsou s jogurtovou nebo čokoládovou polevou, tak k redukci váhy nedoporučuji," říká Radek David, šéfkuchař z restaurace Babiččina zahrada v Praze - Průhonicích, která bude zanedlouho otevřena.
 

Šéfkuchař Radek David pak müsli tyčinky otestoval a prozradil, které jsou podle něj nejlepší, a které byste raději měli vyhodit do koše, nebo je vůbec nekupovat.

(/mojedite/deti-musli-k-snidani-prilis-cukru-cemu-se-jeste-vyhnout.html)]

Pozn.: Pro srovnání cen jednotlivých tyčinek jsme cenu u tyčinek, které mají jinou gramáž, přepočítali na 30 gramů. Pravě takovou hmotnost má většina tyčinek.
 

NATURÁLNÍ MÜSLI TYČINKY

1. Tekmar: Swissi Müsli tyčinka Classic
Hmotnost: 30 g
Cena: 8,50 Kč
Výrobce: TEKMAR Slovensko s. r. o., Vinárska 26, Lužianky, Slovenská republika
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: ovesné vločky 26%, malitolový sirup, sušené meruňky 15% (obsahuje SO2, antioxidant), extrudované cerálie (pšeničná mouka, rýžová mouka, kukuřičná mouka, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselin, jedlá sůl), pšeničné vločky 6%, maltodextrin, rostlinný olej, kukuřičný škrob, zvlhčovadlo: glycerol, regulátor kyselosti: kyselina citrónová, emulgátor: sójový lecitin, jedlá sůl, aróma, vitamíny: vitamín: D, kyselina listová, minerální látky: železo. Obsahuje obiloviny obsahující lepek, sóju a oxid siřičitý.
 

Hodnocení: "Oproti všem ostatním, tam jsou krásně vidět vločky. Krom toho tam hezky vidíte i oříšky, mandle, meruňky. Už od pohledu bych se do ní zakousl. (úsměv) Meruňky mají opravdu chuť meruněk. Krásná meruňková chuť. Tyčinka je krásně křupavá, není přeslazená. V ústech je příjemná."
 

Podívejte se na hodnocení jednotlivých müsli tyčinek šéfkuchařem Radkem Davidem:
 


 

2. Cereo: Müsli tyčinka s meruňkami
Hmotnost: 30 g
Cena: 3,90 Kč
Výrobce: ÚSOVSKO a. s., Klopina 33, Úsov
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: škrobový cukr, obilné vločky (ovesné, pšeničné), meruňky 14,1% (meruňky, konzervant /oxid siřičitý/), jablka, extrudovaná kukuřice, ztužený rostlinný tuk, emulgátor (sójový lecitin), aroma. Informace pro alergiky: výrobek obsahuje lepek, sóju a oxid siřičitý.
 

Hodnocení: "U všech surovin není uveden poměr, je to jen u některých. Je kompaktní, vidíme ovesné vločky. Cítíme krásnou výraznou chuť meruněk. Je to jako když rozbalíte pytlík s meruňkami. Je poměrně dost sladká."
 

3. Fit: Bio müsli - meruňka (BIO müsli tyčinka s meruňkami)
Hmotnost: 30 g
Cena: 13,90 Kč
Výrobce: ÚSOVSKO a. s., Klopina 33, Úsov
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: maltózový sirup*, obilné vločky* 25,3% (ovesné, pšeničné), meruňky* 14,3%, jablka*, extrudovaná pšenice*, rostlinný tuk*, emulgátor sójový lecitin. *z ekologického hospodářství. Obsahuje alergeny: glutén, sóju.
 

Související obsah


Hodnocení:
"Tyčinka je kompaktní, nerozpadá se. Na řezu vidíme vločky. Je jich tam poměrně dost. Na chuti je nevýrazná, hodně tuhá, žvýkavá."
 

4. Fit: Fruit - meruňka (Müsli tyčinka s meruňkami)
Hmotnost: 23 g
Cena: 8,90 Kč
Cena za 30 g: 11,61 Kč
Výrobce: ÚSOVSKO a. s., Klopina 33, Úsov
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: ovoce 44% (meruňky 45%, /meruňky, konzervant: oxid siřičitý, rýžová mouka/, rozinky, jablka), škrobový sirup, ovesné vločky, extrudovaná kukuřice, slunečnice, rostlinný tuk, oplatek (bramborový škrob, rostlinný olej), sójová krupice, emulátor sójový lecitin, aroma.
 

Hodnocení: "Má tenkou oplatku, vypadá to jako pochoutka z Řecka. Je poměrně tuhá. Nevím, jestli je to podvědomí, ale na chuť mi vylézá tuk! Chutná mi jako lehce žluklá."
 

5. Tesco: Organic - Müsli tyčinka s meruňkami (BIO müsli tyčinka s meruňkami)
Hmotnost: 30 g
Cena: 11,90 Kč
Výrobce: neuvedeno. Země původu: Česká republika. Distributor: Tesco Stores ČR, a. s., Vršovická 1527/68b
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: bio maltozový sirup, bio obilné vločky (ovesné a pšeničné), bio meruňky 14,3%, bio jablka, bio extrudovaná pšenice, bio rostlinný tuk, emulgátor sójový lecitin. Informace pro alergiky: Výrobek obsahuje obilné vločky (ovesné a pšeničné) a sojový lecitin.
 

Hodnocení: "Není zde uvedeno, čeho kolik obsahuje. Podle mě by to tam mělo být. Tyčinka je poměrně kompaktní. Je v ní cítit výraznější chuť meruněk. Je příjemná na chuť."
 

6. Naše bio: Müsli tyčinka s meruňkami
Hmotnost: 20 g
Cena: 8,90 Kč
Cena za 30 g: 13,35 Kč
Výrobce: EKOFRUKT Slaný, spol. s r. o., Trojanova 1566, Slaný
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: glukózový pšeničný sirup*, kukuřičnopšeničné křupky* (kukuřičná krupice, kukuřičná směs, pšenice), sušené meruňky* 16%, sušená jablka* 8%, ječné vločky*, maltodextrin*, rostlinný tuk*, emulgátor: sójový lecitin, přírodní aroma, (* = produkt ekologického zemědělství).
 

(/kvizy/test-dokazes-zhubnout.html)]


Hodnocení:
"Tato tyčinka obsahuje glukózu, což není asi úplně dobře. Podle barvy vidíme, že ty meruňky nejsou nic moc. Po vybalení je gumová. Vůbec to není dobré."
 

Podívejte se na galerii testovaných müsli tyčinek:
 


 

MÜSLI TYČINKY S POLEVOU
 

1. (7. v absolutním pořadí) Fit: Müsli meruňková v jogurtu (müsli tyčinka s meruňkami a plevou s jogurtovou příchutí)
Hmotnost: 35 g
Cena: 8,90 Kč
Cena za 30 g: 7,63 Kč
Výrobce: ÚSOVSKO a. s., Klopina 33, Úsov
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: poleva s jogurtovou příchutí 28% (cukr, ztužený rostlinný tuk, odstředěné mléko, sušený jogurtový prášek 5%, syrovátka, kyselina: k. citronová, emulgátor sójový lecitin, aroma), škrobový sirup, ovesné a pšeničné vločky 17%, meruňky 10% (meruňky, konzervant: oxid siřičitý, rýžová mouka), jablka, extrudovaná kukuřice, ztužený rostlinný tuk, emulgátor sójový lecitin, aroma. Obsahuje alergeny: lepek, sóju, mléko, oxid siřičitý.
 

Hodnocení: "Poleva tam je, ale je jí relativně málo. Na redukci váhy tato tyčinka rozhodně není. Je tam cítit hlavně poleva, i když jogurt chutná jinak. Je velmi sladká!"

(/domaci/zakousnete-se-do-pamlsku-a-jite-peri-stetiny-nebo-vlasy-to-jsou-ecka.html)]

2. (8. v absolutním pořadí) Tekmar: Müsli v jogurtě - meruňka (Meruňková cereální tyčinka v jogurtové polevě)
Hmotnost: 30 g
Cena: 8,50 Kč
Výrobce: TEKMAR Slovensko s. r. o., Vinárska 26, Lužianky, Slovenská republika
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: jogurtová poleva 25% (cukr, hydrogenovaný rostlinný tuk, jogurtový prášek 2%, sušená syrovátka, laktóza, emulgátor: sójový lecitin, kyselina citronová, aroma), glukózový sirup, extrudované obilniny 16% (pšeničná mouka, kukuřičná mouka, rýžová mouka, cukr, emulgátor: mono- a dyglyceridy mastných kyselin, jedlá sůl), ovesné vločky 13%, sušené meruňky 5% (antioxidant SO2), pšeniční vločky 5%, maltodextrín, fruktózový sirup, rostlinný tuk, dextróza, cukr, jablkový koncentrát 1%, jablečná vlánkina, zvlhčovadlo: glycerol, želírující látka: pektin, jedlá sůl, emulgátor: sójový lecitin, regulátor kyselosti: citran sodný, kyselina citrónová, aróma.
 

Související obsah


Hodnocení:
"Obal vypadá příjemně, ale když si přečtěte složení, tak už tak pěkně nevypadá. Je poměrně tuhá. Tato tyčinka je křupavá, krásně voní, ale je sladká jako cukrkandl. Pro děti je dobrá. Jen ji dětem nedávejte před spaním, protože po cukru budou hodně nabuzené a budou mít hodně energie. (smích)"
 

3. (9. v absolutním pořadí) Rupa: Fly Premium - meruňka s jogurtem (Müsli tyčinka Meruňková s jogurtovou polevou)
Hmotnost: 30 g
Cena: 9,90 Kč
Výrobce: RUPA, spol. s r. o., Poslední 8, Praha 10
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: Škrobový sirup, jogurtová poleva 18% (cukr, rostlinný tuk, jogurtový prášek, sušená syrovátka, laktóza, emulgátor, sójový lecitin), sušené meruňky 15,8%, mandle 12%, invertní cukr (glukóza, fruktóza), extrudované obiloviny (rýže, pšenice, cukr, ječný sladový výtažek), kukuřičné lupínky (kukuřičná mouka, cukr, ječný sladový výtažek, jedlá sůl), ovesné vločky, kokos strouhaný, rostlinný tuk, med, emulgátor: sójový lecithin, přírodní aroma, kyseliny: kyselina citrónová. Upozornění pro alergiky: může obsahovat stopy skořápkových plodů, arašídů a SO2.
 

Hodnocení: "Je příjemné tam vidět celé oříšky, celé mandle, samozřejmě tam vidíme i ovesné vločky a kukuřičné lupínky. Na chuť je dobrá, ale přeslazené. Rozhodně to není na hubnutí."
 

4. (10. v absolutním pořadí) Corny: Big -pricot (Cereální tyčinka meruňková s mléčnou čokoládou)
Hmotnost: 50 g
Cena: 14,90 Kč
Cena za 30 g: 8,94 Kč
Výrobce: HERO CZECH s.r.o., Radlická 751/113e, Praha 5
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Složení: Mléčná čokoláda 20% (cukr, kakaová hmota, kakaové máslo, odtučněné sušené mléko, máselný tuk, emulgátor slunečnicový lecitin), cereální vločky (pšeničná mouka, cukr, rýžová mouka, kukuřičná mouka, ječný slad, jedlá sůl, sirup z karamelizovaného cukru), pražené celozrnné obilné vločky (oves, ječmen, pšenice) 15%, glukózový sirup, glukózo-fruktózový sirup, kukuřičné vločky (kukuřice, cukr, jedlá sůl, jedlá sůl, ječný slad), koncentrovaná meruňková šťáva 3,5 %, přírodní cukr, meruňkové pyré 3%, rostlinný olej, med, cukr, fruktózový sirup, rýžová mouka, jedlá sůl, stabilizátor: glycerol, regulátor kyselosti: kyselina citronová, emulgátor: slunečnicový lecitin, želírující látka: pektin, přírodní aroma.
 

Související obsah


Hodnocení:
"Je kompaktní, pevná. Na řez je tuhá, meruňky tam nejsou vůbec vidět. Něco žlutého tam sice je, ale meruňka to není. Ať hledám, jak hledám, tak meruňka tam prostě není. Sice to obsahuje asi jen 6 procent meruněk, přesto to nazývají meruňkové. Je to sladké jako cecek. Meruňka tam je, ale opravdu až na konci."

Podívejte se na galerii testovaných müsli tyčinek s polevou:

 


 

Další naše testy potravin naleznete ZDE!

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz