Zpravodajství

VELKÝ TEST MARMELÁD: Která se vůbec nedá jíst a která je jako od babičky?

Marmelády patří do našich kuchyní odjakživa. Ne ale každý výrobek, který se tváří jako pravá marmeláda, bude chutnat jako ta od babičky. TN.cz pro vás nechalo otestovat hned několik jahodových marmelád.

Chcete vědět, která marmeláda je nejkvalitnější a která chutná jako od babičky? A která má “pekelnou“ barvu a je to jen obarvená želatina? Pak se podívejte na výsledky testu!


“Na tento test jsem se těšil, protože si dělám džem domácí. Zajímá mě, jestli ten kupovaný chutná alespoň z poloviny jako ten náš. U džemu je nejdůležitější chuť. Já když dělám džem tak chci, aby nebyl tak sladký. Zmenšuji procento cukru, protože si myslím, že je důležité cítit chuť ovoce a ne se cpát cukrem. Když kupujete džem, měli byste si hlídat, aby v něm bylo co nejvíce podílu ovoce. U jahodového samozřejmě jahod a ne třeba jablek,“ vysvětlil hned na začátku šéfkuchař pražské restaurace La Gare Vladimír Honzák.
 

Zdroj: Martin Chamer

 

Záleží na vybalancování chutí a na tom, z jakého ovoce se marmeláda vyrábí. Možná tam je více ovocné složky, ale pokud to ovoce nebylo v pořádku a bylo v nahnilém stavu, tak ta chuť se v tom odrazí. Někdy v marmeládě může být nižší ovocná složka, ale pokud bylo ovoce kvalitní, tak ta marmeláda bude chutnat lépe.
 

“Pokud chcete pravou chuť, tak investujte do kvality a hlavně čtěte etikety,“ radí šéfkuchař.

PODÍVEJTE SE, JAK EXPERT TESTOVAL MARMELÁDY:
 

VÝSLEDKY TESTU MARMELÁD:

1. místo: Džem jahoda

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 410 gramů
Cena: 59,90 Kč
Cena za 100 gramů: 14,60 Kč
Výrobce: JSG med
Vyrobeno: v České republice
Složení: jahody, ovocný a hroznový cukr , kyselina citrónová, želírující látka: guma Gellan; vyrobeno z 60 g ovoce na 100 g výrobku; celkové množství ovocných cukrů a glukózy: max. 50 g na 100 g.
Hodnocení: Podle barvy a konzistence je tato marmeláda můj favorit. Vypadá velmi povedeně. Ty jahody nejsou tak rozvařené a jsou tam vidět vlákna. Marmeláda je i méně sladší a chuť je výrazně jahodová. Toto je špičková marmeláda. Jsou tam i kousky ovoce. Jahody v této marmeládě byly vyzrálé, ta chuť je intenzivní. Je udělaná poctivě.

Související obsah2. místo: Jahodový džem Extra

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 340 gramů
Cena: 69,90 Kč
Cena za 100 gramů: 20,60 Kč
Prodávající: Hero czech
Vyrobeno: v Německu
Složení: jahody, cukr, glukózový sirup, želírující látka: pektin, regulátor kyselosti: kyselina citrónová. Vyrobeno z 50 g ovoce na 100 g. Celkové množství cukru: 60 g na 100 g.
Hodnocení: Když rozetřu marmeládu na talíř, tak vidíme i jahodu. I semínka tam jsou. V marmeládě je cítit jahodová chuť a když skousnete, tak je cítit i semínko jahody. Marmeládu bych ale méně osladil.

Související obsah


3. místo: Bonne Maman Jahodový Extra Džem

Zdroj: Martin Chamer

Hmotnost: 370 gramů
Cena: 95,90 Kč
Cena za 100 gramů: 26,00 Kč
Prodávající: Maresi Foodbroker
Vyrobeno: ve Francii
Složení: jahody, cukr, hnědý třtinový cukr, koncentrovaná citrónová šťáva, želírující látka: ovocný pektin. Vyrobeno z 50 g ovoce na 100 g výrobku. Celkový obsah cukru: 60 g na 100 g výrobku.
Hodnocení: Tato marmeláda je velmi sladká. Není to průšvih, ale není to nejhorší. Podíl jahody je na slušné úrovni, ale není to tak kvalitní.

Související obsah4. místo: Výběrový džem Jahoda

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 340 gramů
Cena: 60,90 Kč
Cena za 100 gramů: 17,90 Kč
Výrobce: Hamé
Vyrobeno: v České republice
Složení: cukr, jahody (45%), voda, želírující látka: pektin, regulátor kyselosti: kyselina citronová. Ve 100 g výrobku je obsaženo 52 g přírodních sladidel. Pro výrobu 100 g hotového výrobku bylo použito 45 g ovoce.
Hodnocení: Tato marmeláda je velmi tmavá. Jsou tady i celé jahody. Chuťově není špatná. Je v pořádku.

Související obsah5. místo: Jahodová pomazánka

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 250 gramů
Cena: 43,90 Kč
Cena za 100 gramů: 17,60 Kč
Prodávající: Tesco
Vyrobeno: v Polsku
Složení: jahody (60 %), cukr, regulátor kyselosti (kyselina citrónová), želírující látka (pektin), zahušťovadlo (guma guar, xanthan). Na 100 gramů hotového výrobku je použito 60 g ovoce. Ve 100 g hotového výrobku je obsaženo 43 g cukru. Výrobek může obsahovat stopy suchých skořápkových plodin a arašídů.
Hodnocení: Tato marmeláda není špatná. Je tam dost ovoce. Je to taková střední cesta.

Související obsah6. místo: Jahodová pomazánka

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 400 gramů
Cena: 26,90 Kč
Cena za 100 gramů: 6,70 Kč
Prodávající: Tesco
Vyrobeno: v Polsku
Složení: jahody (40%), glokózo-fluktózový sirup, pitná voda, cukr, želírující látka (pektin), regulátor kyselosti (kyselina citrónová), stabilizátor (guma guar, xanthan), Na výrobku 100 g hotového výrobku je použito 40 g ovoce. Ve 100 hotového výrobku je obsaženo 36 g cukru.
Hodnocení: Já tyto typy marmelád, kde je hodně vody, moc rád nemám. Tato mi nechutná.

Související obsah7. místo: Jahodová pomazánka

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 500 gramů
Cena: 29,90 Kč
Cena za 100 gramů: 6,00 Kč
Prodávající: Tesco
Vyrobeno: v Polsku
Složení: glukózo-fluktózový sirup, jahody (35%), pitná voda, cukr, želírující látka (pektin), regulátor kyselosti (kyselina citrónová), konzervant (sorbát draselný). Na výrobu 100 g hotového výrobku je použito 35 g ovoce. Ve 100 g hotového výrobku je obsaženo 47 g cukru. Výrobek může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů a arašídů.
Hodnocení: Barva marmelády je peklo. Je velmi světlá. Konzistence je velmi vodová. Chuť je podobná konzistenci - vodové a nevýrazné. Je to spíše jako jahodové rosolovité želé.

Související obsah8. místo: Džem jablečno - jahodový Jahůdka

Zdroj: Martin Chamer

 

Hmotnost: 260 gramů
Cena: 24,90 Kč
Cena za 100 gramů: 9,60 Kč
Výrobce: Hamé
Vyrobeno: v České republice
Složení: cukr, jablka (20 %), jahody (15 %), bezinky, regulátor kyselosti: kyselina citrónová, želírující látka: pektin, koncentrát z červené mrkve, aroma. Výrobek obsahuje zbytkový konzervant (oxid siřičitý) ze suroviny. Ve 100 g výrobku je obsaženo 60 g přírodních sladidel. Pro výrobu 100 g hotového výrobku bylo použito 35 g ovoce.
Hodnocení: Už jen konzistence je spíše želatinová, než marmeládová. Po rozetření je ovocné složky vidět minimum a ovoce žádné. Je to velmi podprůměrný výrobek kde jíte nějakou červenou hmotu, která vzdáleně připomíná jahodu. Všechny tyto prefabrikované marmelády jsou na mě hodně přeslazené. Já bych to dělal méně sladší. Těch jahod tam není moc a je to znát na chuti.

ČTĚTE TAKÉ:

HUBNETE? Čím nahradit sladkosti?
Marmeláda snadno a rychle
Ideální snídaně: Chutné, zdravé, fitPODÍVEJTE SE NA GALERII:

kos, bru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz