Zpravodajství

Děsivá čísla: Každý šestý Čech denně pije - počítají se důchodci i prezidenti

Děsivá čísla: Každý šestý Čech denně pije - počítají se důchodci i prezidenti
2017-06-07_RISKUJ-830_29_4_1999-C088138-NP

Americká agentura Bloomberg označila Česko za nejvíce dekadentní zemi na světě. Něco na tom asi bude. Třetina obyvatel kouří a na abstinenta nenarazíte snad ani v mléčném baru. A pak jsou lidé, kteří kouří a pijí za dva.

Státní zdravotní ústav vypracoval rozsáhlou studii týkající se užívání tabáku a alkoholu v České republice v roce 2012. Průzkum se zúčastnilo 1802 náhodně vybraných respondentů starší 15 let.


O škodlivosti alkoholu a cigaret se nedá pochybovat. Čísla mluví jasně: "Epidemiologické výzkumy dokládají, že v České republice se kouření podílí na celkové roční úmrtnosti 17 až 19 procenty a alkohol 4 procenty."


Přesto se v Česku několik let nedaří počet kuřáků snížit. Celkem kouří 31 procent lidí, více mužů (36%) a méně žen (26%). Znepokojující je především množství cigaret, které kuřáci denně vykouří. Nejvíce lidí (32%) vykouří 15 až 24 cigaret denně, ženy spíše 10 až 14.
 

Související obsah

Zakouřené pracoviště: Podle zákona nemožné, v praxi běžné


Problém se závislostí na cigaretách začíná pravděpodobně už doma. "Téměř jedna čtvrtina respondentů je vystavena ve svých domovech tabákovému kouři, z toho přibližně v polovině se to týká nekuřáků. Zrážející je skutečnost, že nejvyšší podíl na těchto počtech má nejmladší věková skupina 15 - 24letých," stojí ve studii.


Asi nejzásadnějším poznatkem studie je, že téměř 27 procent respondentů musí dýchat kouř na pracovišti, z toho 20 procent nekuřáků. Dochází k tomu, přestože je to v rozporu se zákonem!


Počet kuřáků oproti minulým rokům příliš neklesá, přestože se snaží s tím přestat. "Přibližně 30 % současný kuřáků se v průběhu posledního roku pokusilo přestat kouřit. Především nejmladší kuřáci, s věkem toto úsilí klesá," tvrdí autoři průzkumu.
 

Každý šestý Čech pije denně, problémy si nikdo nepřipouší


Cigarety jsou v Čechách stejně oblíbené jako alkohol. Pravidelně, tedy denně nebo obden, pije 15 procent obyvatel. Číslo táhnou především muži, 23 % z nich pije takto často oproti 8 procentům žen. Alespoň jednou týdně si nalije více než polovina mužů a čtvrtina žen. Celoživotních abstinentů v české kotlině příliš nepotkáte. Číslo se pohybuje mezi dvěma a třemi procenty.


Pokud si otevřete v Česku lihovar, pravděpodobně nezkrachujete. Více než 18 procent obyvatel pije nadměrné dávky jednou nebo víckrát za týden. Spotřebuje se zde 7,4 čistého lihu na hlavu. Na tomto skóre se podílí především muži a mladá generace, která vypije 8,8 litrů na osobu.


"Celý 16 procent dospělých lze považovat za konzumenty s vysokým rizikem a 4,8 % jsou problémoví pijáci," uvádí dále studie. Přesto "problém s alkoholem si připouští jen 1,2 % dotázaných a odbornou pomoc vyhledalo jen 0,4".

ČTĚTE TAKÉ:

Jak reagují Češi na politické změny? Více kouří

Víte, KOLIK PIV si můžete dát na kolečkových bruslích a kolik na kole?

VÁŠ PŘÍBĚH: Bojím se o mámu. Má problém s alkoholem

Co dělá s tělem alkohol a jak se bránit kocovině?

Lži a mýty o alkoholu

Kdy nejvíc chlastáme? Chlapi paří s kamarády, holky se svou depresí

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz