Zpravodajství

SPECIÁLNÍ TEST POLIČANŮ: Které jsou lahodné a které obsahují jen šlachy?

Poličan je vedle lovečáků a vysočiny jedním z nejoblíbenějších tvrdých salámů. Ne všechny se ale dají jíst. Který poličan poctivě chutná a který byste nedali ani psovi? To tentokrát hodnotil nejen šéfkuchař, ale i odborník na výživu.

Poličany patří do rodiny tzv. trvanlivých fermentovaných masných výrobků. Jsou to poměrně luxusní a drahé salámy, čemuž by měla odpovídat i jejich kvalita. Ne vždy tomu však je. Na tom se shodli šéfkuchař restaurace Avantgarde Patrik Havlíček i nutriční specialista Pavel Suchánek.
 

Ke konzervaci těchto salámů se používají bakterie mléčného kvašení, které nejvíce známe například z jogurtů. Takto fermentovaný salám se pak dál už jen přírodně suší. To je technologie, podle které by se správný poličan měl dělat. Výrobci však vědí, že zákazníci kupují očima, a tak do salámů přidávají přírodní i umělá barviva, aby vypadal lákavěji.
 

Na co bychom si měli dát při kupování poličanu pozor? To prozradil nutriční specialista Pavel Suchánek:

Poličan by měl obsahovat stejné díly hovězího masa, vepřového masa a vepřového bůčku. Ne vždy je ale množství například hovězího masa dostatečně vysoké, v některých případech dokonce úplně chybí. A vakuované salámy kromě toho obsahují řadu "éček", které našemu zdraví rozhodně moc neprospívají. Jak tedy dopadly v testu?
 

1. MÍSTO: Poličan krájený Globus
 

Cena za 100 g: 28,90 Kč
Výrobce: Pejkar a spol., s.r.o.
Složení: Vepřové, hovězí maso, jedlá sůl, směs koření, cukr, startovací kultura, barvivo (E 120), paprikový výtažek (E 160c), konzervant (E 250), antioxidant (E 316), stabilizátor (E 450, E 575), ochucovadlo (E 621), obsah čistých svalových bílkovin min. 16 % hm.

Zdroj: Martin Chamer

Hodnocení: Líbí se mi barevně, líbí se mi také, že vypadá hodně vysušeně. Už tam ale není tak krásná struktura. Chutná mi. Je sušší a to mi vyhovuje. Za mě super.
 

Související obsah


2. MÍSTO: Spar poličan krájený
 

Cena za 100 g: 24,90 Kč
Výrobce: Krahulík - masozávod, Krahulčí, a.s.
Složení: Vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, jedlá sůl, konzervant (E 250), kořenicí přípravek: dextróza, maltodextrin, koření, barviva (E 162, E 120), antioxidant (E 316), startovací kultura mikroorganismů.

Zdroj: Martin Chamer

Hodnocení: Líbí se mi tmavší barva. Také se mi líbí, že vypadá hodně suše. Je cítit, že je velmi intenzivní. Jako bych tam cítil trochu cibule nebo něčeho takového, což mi přijde divné. Každopádně chuťově je pro mě asi jeden z těch nejlepších. Líbí se mi, že je tam velký podíl masa.
 

Související obsah


3. MÍSTO: Poličan Korrekt

 

Cena za 100 g: 19,90 Kč
Výrobce: Steinex, s.r.o.
Složení: vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, jedlá sůl, konzervant (E 250), směs koření (dextróza, maltodextrin, koření, barviva E 162 a E 120, antioxidant E 316), startovací kultura mikroorganismů.

Zdroj: Martin Chamer

Hodnocení: Líbí se mi konzistenčně, ten tuk tam není takový rozmazaný. Chuťově není špatný, na mě je tam trošku víc pepře. Každopádně to není vůbec špatné. Je tam krásně cítit tuk, je tam cítit maso.
 

Související obsah


4. MÍSTO: Poličan Vocílka
 

Cena za 100 g: 27,90 Kč
Výrobce: Billa, s.r.o.
Složení: Vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, jedlá sůl, konzervant (E 250), vepřové kůže, stabilizátor (E 466), kořenící přípravek: dextróza, červená řepa, antioxidant (E 316), barvivo (E 120), startovací kultura mikroorganismů.

Zdroj: Martin Chamer

Hodnocení: Barevně je mnohem světlejší, což ale nemusí být špatně. Ta konzistence je hodně mazlavá. Líbí se mi slanost, nicméně je na jazyku hodně mazlavý. Takové napůl salám, napůl pomazánka. Chuťově ale není vůbec špatný.
 

Související obsah


5. MÍSTO: Poličan Krásno

 

Cena za 100 g: 21,90 Kč
Výrobce: MP Krásno, a.s.
Složení: Vepřové maso, vepřové sádlo, jedlá sůl s jodem, koření, extrakty koření (glukózový sirup), startovací kultura mikroorganismů, dextróza, extrakt z červené řepy, konzervant (E 250), antioxidant (E 316), barvivo, kouřové aroma.

Zdroj: Martin Chamer

Hodnocení: Krásně tmavý, na povrchu není takový vystouplý tuk. Vypadá hodně suše. Kdyby byl o malinko slanější a chuťově malinko výraznější, tak by byl super. Každopádně není na něm nic špatného.
 

(/zdravi/velky-test-zmrzlin-pro-deti-nejlepsi-maji-hodne-mleka-a-malo-cukru.html)]


6. MÍSTO: Tesco poličan krájený
 

Cena za 100 g: 21,90 Kč
Výrobce: Krahulík - masozávod, Krahulčí, a.s.
Složení: Vepřové maso, vepřové sádlo, hovězí maso, jedlá sůl, konzervant (E 250), směs koření: dextróza, maltodextrin, koření, barvivo (E 162, E 120), antioxidant (E 316), startovací kultura mikroorganismů.

Zdroj: Martin Chamer

Hodnocení: Strukturou je myslím výborný. Nevypadá mazlavě. Chuťově je oproti většině velmi jemný, což by salám tohoto typu asi být neměl.
 

Tyto poličany jsme testovali:

Martin Chamer, tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz