Zpravodajství

VELKÝ TEST TOUSTŮ: Které jsou kyselé a chutnají jako obyčejná veka?

Jak chutnají toustové chleby, které jsou k dostání v českých supermarketech? Které voní po másle a které připomínají kyselou veku? To zjišťoval šéfkuchař Vladimír Honzák. Podívejte se, co v našem velkém testu odhalil.

Honzák hned na začátku testu upozornil, že v pravém toustovém chlebu, který zná z anglosaských zemí, má být mouka, voda, vajíčko, máslo, cukr, sůl, droždí a případně kvas. Jenže v toustových chlebech, které prodávají české obchody, vajíčka a máslo chybí.


Problémem českých toustů je, že chuťově připomínají veku, jsou nakyslé a čtvrt hodinky po upečení jsou jako z gumy. Světlou výjimkou je vítěz našeho testu, který alespoň trochu voní po másle. Důvod je jasný: výrobce v tomto případě použil máselný tuk.
 

Podívejte se, jak toustové chleby ohodnotil šéfkuchař Vladimír Honzák:

"S toustovými chleby mám problém. Mně prostě nevoní hezky, přijde mi, že se jen tváří jako toustový chleba. Že jediné, co je na nich toustového, je jejich tvar. Toustový chleba zkrátka v Česku neumíme," poznamenává Vladimír Honzák, který pro test připravil i vlastní domácí chléb. A připomíná, že toust má po upečení zůstat uvnitř vláčný a na povrchu křupavý.
 

1. MÍSTO
 

Rivercote Butter Toast, 500 g
 

Cena: 17,90 Kč
Výrobce: Lidl Stiftung & Co. KG
Složení: Pšeničná mouka, pitná voda, máselný tuk (2,7 % hm.), cukr, pekařské droždí, jedlá sůl, sójová mouka, regulátor kyselosti: octan sodný, konzervant: kyselina sorbová.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Tento chléb mi chutnal nejvíc. Vyhrál, protože mi přijde, že je trochu cítit po másle. Je nejlepší.
 

Související obsah


SPOLEČNÉ 2. MÍSTO

Rosický chléb toustový výběrový pšeničný, 500 g

 

Cena: 33,90 Kč
Výrobce: Penam, a.s.
Složení: Pšeničná mouka (60 %), pitná voda, rostlinný olej, droždí, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, emulgátory (E481, E471), regulátor kyselosti uhličitan vápenatý, látka zlepšující mouku kyselina askorbová), jedlá sůl jodidovaná, cukr, konzervant kyselina sorbová.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Tohle se úplně drobí. To je prostě jak veka. Po másle ani ťuk. Přijde mi, že to voní jako nějaká věc, která je udělaná v lékárně. Voní kysele.
 

Související obsah


Delta Toast tip, 500 g

 

Cena: 26,90 Kč
Výrobce: United Bakeries, a.s.
Složení: Pšeničná mouka, voda, droždí, rostlinný olej, jedlá sůl s jódem, zlepšovací přípravek (pšeničná mouka, pražená žitná sladová mouka, protispékavá látka: uhličitan vápenatý, enzymy, konzervant: kyselina sorbová, látky zlepšující mouku: kyselina askorbová, cystein, extrakt z ječného sladu), konzervant: propionát vápenatý.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Kdybyste si to namazali máslem a opekli, tak z toho asi budete mít dobrý toustový chleba.
 

Související obsah


S
uper Sandwich světlý, 750 g
 

Cena: 36,90 Kč
Výrobce: Penam, a.s.
Složení: Pšeničná mouka, pitná voda, pšeničný kvas (pšeničná mouka, pitná voda, kvasná kultura), droždí, rostlinný olej, cukr, jedlá sůl, sušený kvas, emulgátory (E481, E471, E472e), pšeničný lepek, regulátor kyselosti E575, látka zlepšující mouku kyselina askorbová), konzervant kyselina sorbová.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Také voní kysele. Je to stejné, stejně hnusné. Bez chuti, bez zápachu, málo sladké, smrdí to nějakou kyselinou citronovou nebo bůhví čím, co tam dávají.

Související obsah


Tesco toustový chléb, 500 g

 

Cena: 15,90 Kč
Výrobce: Penam, a.s.
Prodávající: Tesco Stores ČR, a.s.
Složení: Pšeničná mouka 61 %, voda, droždí, rostlinný olej řepkový, jedlá sůl jódovaná, zlepšující přípravek (pšeničná mouka, emulgátory (E481, E471), regulátor kyselosti uhličitan vápenatý, látka zlepšující mouku kyselina L-askorbová), cukr, konzervant kyselina sorbová.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Jako toast se to jen tváří. Z tohohle bych udělal tak možná dobrou strouhanku.
 

Související obsah


Budget chléb toustový, 500 g

 

Cena: 15,90 Kč
Výrobce: Penam, a.s.
Prodávající: Spar Česká obchodní společnost, s.r.o.
Složení: Pšeničná mouka, pitná voda, droždí, rostlinný olej, jedlá sůl jodidovaná, cukr, emulgátory (E481, E471), regulátor kyselosti uhličitan vápenatý, konzervant kyselina sorbová, látka zlepšující mouku kyselina askorbová.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: To je všechno to samé. Prostě opékáte veku. Jako byste si koupili veku a nakrájeli ji na plátky, což by nemělo být.
 

Tyto chleby jsme testovali:

Obrovský výběr toustovačů a topinkovačů najdete teď na YOOPY.cz, a to v cenách od 249 Kč po 3790 Kč - vybere si každý!

ČTĚTE TAKÉ:

Kde se peče nejlepší chleba? A kolik ho Češi snědí?

TEST: Tyčinky pro děti plné mléka? Někde je opravdu tvaroh!

Co na chleba: Máslo, sádlo nebo margarín?

Zdravá výživa tě může i bavit

HUBNEME DO PLAVEK: Jídelníček pro sexy postavu

Halina Pawlowská a její tip na dietu: Jídlem proti nadváze!

Fotky jídla, výkřiky nebo děti: 10 nejblbějších statusů na internetu

Lukáš Červený, tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz