Zpravodajství

VELKÝ TEST VANILKOVÝCH ZMRZLIN: Která poctivě chutná a která je jen bílá břečka?

V našem seriálu testů jsme si tentokrát posvítili na vanilkové zmrzliny v českých supermarketech. Která opravdu chutná po vanilce a která je jen zmrzlou bílou hmotou? To zjišťoval šéfkuchař Vladimír Honzák!

Vanilková zmrzlina patří k nejpoužívanějším zmrzlinám v České republice. Právě klasická vanilková příchuť nikoho neurazí a je klasickým osvěžením pro všechny milovníky zmrzliny. A je jedno, jestli ji jíte samotnou, nebo třeba s jahodami, čokoládou či karamelem.
 

Jsou ale vanilkové zmrzliny v českých supermarketech dobré? Vzhledem k jejich ceně by měly být, pravda je ale jiná. Na jejich kvalitu si posvítil šéfkuchař Vladimír Honzák, který u pochoutek hodnotil chuť a vůni. Která zmrzlina je podle něj nejlepší, se dozvíte v našem velkém testu.

Každý ze vzorků měl jinou chuť, barvu i vůni. Některé z testovaných zmrzlin obsahují vanilkové lusky, zatímco v jiných je jen (syntetické) aroma. Co se ale týče chuti, jsou v nich obrovské rozdíly.
 

Honzák upozornil, že je také důležité sledovat nášleh zmrzliny, což je v podstatě měření poměru vzduchu a váhy zmrzliny. Objem totiž někdy nemusí být slučitelný s váhou. Ze strany výrobce ovšem nejde o podvod: bez vzduchu by jakákoliv zmrzlina byla příliš tvrdá.

(/novinky/rekni-jakou-zmrzlinu-rad-lizes-a-ja-ti-reknu-jaky-jsi.html)]

1. MÍSTO
 

Siviero Maria Vaniglia del Madagascar, 1000 ml
 

Cena: 149,90 Kč
Výrobce: G7 S.r.l.
Distributor: Losica, s.r.o.
Vyrobeno v: Itálii
Složení: Sušené odstředěné mléko, cukr, kokosový olej, glukózový sirup, máslo 3 % mléčné bílkoviny, emulgátory: mono a diglyceridy mastných kyselin, zahušťovadla alginát sodný, karubin, vanilkové aroma, přírodní extrakt z vanilky, barvivo: beta karoten, vanilková semínka 0,2 %.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Krásně voní po vanilce. To je dobře udělaná zmrzlina, je velmi chutná. Dost sladká na moje gusto, ale výborná.
 

Související obsah


Mövenpick Bourbon-Vanilla, 900 ml

 

Cena: 124,90 Kč (cena za 1000 ml: 138,80 Kč)
Výrobce: Nestlé Schöller Produktions GmbH
Země původu: Německo
Složení: Zahuštěné odtučněné mléko, glukózový sirup, syrovátkový přípravek, šlehaná smetana (8 %), cukr, přírodní Bourbon vanilková aromata, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), stabilizátory (karubin, guma guar), extrakt z drcených vanilkových lusků, jedlá sůl, barvivo (beta-karoten). Může obsahovat stopy lepku, vajec a ořechů.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Toto také není špatně udělaná vanilková zmrzlina. Hodně silné vanilkové aroma. Není ani tak sladká, zanechává příjemně dlouhou chuť po polknutí. Velmi vydařená.
 

Související obsah


2. MÍSTO
 

Nestlé Manhattan Double Vanilla, 1400 ml
 

Cena: 124,90 Kč (cena za 1000 ml: 89,20 Kč)
Výrobce: Nestlé Polska S.A.
Vyrobeno v: Polsku
Složení: Odstředěné mléko, cukr, rostlinný tuk, glukózový sirup, sušená syrovátka, sušené odstředěné mléko, glukóza, emulgátor (E471), stabilizátory (E412, E410, E407a) aromata, barvivo (E160a), mleté vanilkové lusky. Obsahuje stopy arašídů, ořechů a lepku.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Vanilka u této zmrzliny není tak výrazná, ale také to není špatně udělaná zmrzlina.
 

Související obsah


Noblissima Bourbon Vanilla, 1000 ml

 

Cena: 49,90 Kč
Výrobce: Lidl Stiftung & Co. KG
Vyrobeno v: Německu
Složení: Smetana (42 % hm.), odstředěné mléko, cukr, pitná voda, glukózo-fruktózový sirup, syrovátka, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselin; škrob, stabilizátory: karubin, guma guar; přírodní aroma: bourbon vanilka, mleté extrahované vanilkové lusky, jedlá sůl, barvivo: karoten. Může obsahovat stopy vajec, sóji, arašídů a skořápkových plodů.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Příjemná barva, nažloutlá. Hezky voní. Je míň sladká, což je příjemné. Něco mi tam ale trošičku vadí. Chuťově ale není špatně udělaná.
 

Související obsah


Häagen-Dazs Vanilla, 500 ml

 

Cena: 159,90 Kč (cena za 1000 ml: 319,80 Kč)
Výrobce: Häagen-Dasz Arras
Vyrobeno ve: Francii
Složení: Čerstvá smetana, zahuštěné odtučněné mléko, cukr, vaječný žloutek, přírodní vanilkové aroma. Obsahuje složky z mléka a vajec.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Hodně sladká zmrzlina. Vanilka tam je cítit, já bych si ale to vanilkové aroma představoval výraznější.
 

Související obsah


3. MÍSTO

 

Carte d'Or Vanilla, 1000 ml
 

Cena: 79,90 Kč
Prodejce: Unilever ČR, s.r.o.
Vyrobeno v: EU
Složení: Odtučněné mléko, glukózo-fruktózový sirup, cukr, voda, rostlinný olej, syrovátkové bílkoviny, dextróza, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), stabilizátory (karubin, guma guar, karagenan), aromata, kousky vanilkových lusků, barviva (annato, kurkumin).

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Hodně slaďoučká. To vanilkové aroma bych si představoval silnější. Vanilka tam je cítit, ale málo.
 

Související obsah


Spar Vanille Ice Cream, 1000 ml

 

Cena: 44,90 Kč
Vyrobeno pro: Spar Österr. Warenhandels-AG
Prodávající: Spar Česká obchodní společnost, s.r.o.
Vyrobeno v: Německu
Složení: Pitná voda, odstředěné mléko, glukózo-fruktózový sirup, máselný tuk, cukr, sušená syrovátka, glukózový sirup, smetana, emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin z jedlých tuků), stabilizátory (karubin a guma guar), mleté vanilkové lusky (<2 %, aroma Bourbon vanilky, barvivo: beta karoten. Může obsahovat stopy lepku, arašídů, suchých skořápkových plodů, sóji a vajec.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Tahle chutná zase úplně jinak. Ta chuť není tak čistá. Mám pocit, že tam je takový umělohmotný ocas, který tu chuť zbytečně kazí.
 

Související obsah


4. MÍSTO

 

Algida Big Milk Vanilla, 1000 ml
 

Cena: 59,90 Kč
Distributor: Unilever ČR, s.r.o.
Vyrobeno v: EU
Složení: Odtučněné mléko (66 %), glukózo-fruktózový sirup, cukr, koksový olej, glukózový sirup, sušená syrovátka, sušená smetana (0,6 %), stabilizátory (guma guar, karubin, karagenan), emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselin), sušené nebo zahuštěné odtučněné mléko, aromata, barviva (annato, kurkumin).

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Má zvláštní barvu. Tohle s vanilkovou zmrzlinou nemá nic společného. Je to taková sladká studená hmota, ale vanilka v tom není.
 

Související obsah


Naše bio Vanilková zmrzlina, 500 ml

 

Cena: 79,90 Kč (cena za 1000 ml: 159,80 Kč)
Výrobce: Pinko, a.s.
Prodejce: Billa, s.r.o.
Vyrobeno v: ČR
Složení: Pitná voda, smetana* 20 % hm., třtinový cukr*, sušené plnotučné mléko*, glukózový sirup*, vanilková pasta* (glukózový sirup*, třtinový cukr*, přírodní aroma), sušené vaječné žloutky*, stabilizátory (guma guar, karubin). *Z kontrolovaného ekologického zemědělství. Obsahuje mléko a vejce, může obsahovat stopy sóji, arašídů a skořápkových plodů.

Zdroj: Lukáš Červený

Hodnocení: Je úplně světlá. Je to prostě jen mléko nebo smetana. Ne, tam necítím vůbec žádnou vanilku. Nechutná mi.
 

Související obsah


Tyto zmrzliny jsme testovali:

Pomůcky pro servírování zmrzliny najdete teď za skvělé ceny na YOOPY.cz

ČTĚTE TAKÉ:

Zakousnete se do pamlsku a jíte peří, štětiny nebo vlasy. To jsou "éčka"

Velký test zmrzlin pro děti: nejlepší mají hodně mléka a málo cukru

Je libo zmrzlinku? A co takhle chobotnicovou nebo hovězí?

Pozor na figuru: Zmrzlina může být návyková!

Co v sobě vlastně skrývá zmrzlina a čím škodí tvé dietě?

Lukáš Červený, tn.cz / zdg
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz