E-cigareta

VÍTE, CO KOUŘÍTE? Náplně e-cigaret obsahují chemikálie

VÍTE, CO KOUŘÍTE? Náplně e-cigaret obsahují chemikálie
Zdroj: Thinkstockphotos

Pozor na náplně do elektronických cigaret! Některé náplně, které se dají objednat přes internet, jsou totiž neoznačené a ani nemají povinné bezpečnostní symboly. Tím pádem neodpovídají českým standardům a mohou obsahovat nebezpečné látky.

Na kuřáky, kteří se nechtějí vzdát svého požitku, ale hledají nějakou méně škodlivou alternativu, jsou zaměřeny nabídky nejrůznějších náhražek, mezi nimiž v posledních letech jasně vedou elektronické cigarety. S počtem kupujících však roste také počet stížností a podnětů ke kontrole, které Česká obchodní inspekce následně prošetřuje.


"Elektronické cigarety jsou zařízení, ve kterém nic nehoří. Zahřívá se tam jen tekutina, je to většinou nikotin s glycerínem a vzniká optická pára, kterou kuřák vdechne a pak se rozplyne. Jsou zdravější v tom smyslu, že neobsahují tisíce škodlivých látek, které se nacházejí v tabákových cigaretách. Ve Francii ale nedávno objevili v párách elektronických cigaret nebezpečné látky," řekla lékařka Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Běžný obsah náplně do e-cigaret je plný chemikálií:


Propylenglykol
Nikotin
Glycerol
Tabáková esence
Ostatní esence
Organické kyseliny
Antioxidační přísada
Butylvalerát
Isopentylhexonát
Lauryllaurát
Benzylbenzoát
Methylacetát
Ethylheptylát
Hexylhexanát
Geranylbutyrát
Mentol
Kyselina citrónová
Voda
Alkohol
 

Související obsah


"Elektronické cigarety jsou nakupovány zejména prostřednictvím e-shopů, které mnohdy nedodržují závazné předpisy. Proto ČOI spotřebitelům doporučuje, aby po převzetí objednané zásilky vždy pečlivě zkontrolovali značení tekutých náplní, tzv. ‘e-liquidů‘. Náplně bez označení nepoužívejte a vraťte je dodavateli,“ radí Milan Bouša.
 


"Evropská unie navrhuje, aby byly elektronické cigarety regulovány jako forma náhradní terapie nikotinem, čímž by byly brány jako lék. Což by bylo pro výrobce elektronických cigaret naprosto likvidační. Jelikož splnění podmínky na uvedení léku na trh je nesmírně složité, časově náročné a neuvěřitelně drahé. To jsou miliony korun jen na studie a atesty. Souhlasím s regulací, ale ne takovouto," dodává Eva Králíková.

Související obsah


Na základě podnětů spotřebitelů provedli inspektoři ČOI další z kontrol internetových obchodů. Zaměřili se na značení tekutých náplní, tzv. "e-liquidů“, do elektronických cigaret. Kontrolou dodaného zboží zjistili, že náplně, které byly součástí objednávky, nebyly označeny stanovenými informacemi v českém jazyce ani povinnými bezpečnostními symboly v souladu s platnou legislativou.

ČTĚTE TAKÉ:

Smrt číhá v náplních: Prodejci elektronických cigaret nedodržují zákony

Podívejte se, jak dopadnete, když budete kouřit trávu 50 let jako tato žena

Šokující video: Co se děje s miminkem v břiše matky, která kouří?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz