Vitamin C

PŘEKVAPIVÁ STUDIE: Hranolky a brambůrky mají více vitaminu C než citrony!

PŘEKVAPIVÁ STUDIE: Hranolky a brambůrky mají více vitaminu C než citrony!
Zdroj: isifa / Lidové noviny

O škodlivosti smažených jídel jako jsou například hranolky nebo brambůrky slýcháme ze všech stran. Ale ne vše je jen černobílé, smažené brambory totiž mohou být i v určitém směru prospěšné. Přečtěte si proč.

Brambory jsou ideálním zdroje příjmu vitamínu C. Jenže většinou vitamín zbytečně ztrácí loupání a dlouhým pozvolným vařením. Je proto lepší je dát spíše do vařící vody nebo je vařit v páře. Ještě je lepší, když je vaříte ve slupce.
 

"Když brambory oloupete, nakrájíte na drobno a uvaříte ve vodě, vitamín C v nich téměř žádný nezůstane. Při vaření tedy dávejte pozor na to, abyste vařili brambory celé nebo jen minimálně přepůlené anebo pokud možno ve slupce. Oxidací se totiž také velké množství vitamínu C ztrácí, pokud tedy necháte brambor pokrájený na vzduchu, máte smůlu. Nejvíce vitamínu C mají brambory, které jsou čerstvě vykopané ze země," upozorňuje portál Vitalia.cz.
 

Z pohledu příjmu vitamínu C je dokonce ideální konzumovat brambory smažené. "Zdá se to neuvěřitelné, protože smažené pokrmy nejsou příliš zdravé a zvyšuje se tím také jejich kalorická hodnota, ale pokud brambory osmažíte, například jako tenké lupínky nebo hranolky, udrží si svůj obsah vitamínu C a mají také velké množství draslíku," vysvětluje se na portálu Vitalia.cz.
 

Související obsah


Jako doporučená denní dávka vitamínu C se uvádí od 60 do 100 mg, dle vyhlášky č. 450/2004 Sb., o označování výživové hodnoty potravin a novely 330/2009 Sb. se uvádí doporučné denní množství na 80 mg vitamínu C. U brambor obsah vitamínu C kolísá, podle portálu Vitalia.cz 900 až 2500 mg, k pokrytí doporučené denní dávky (80 mg) je třeba tedy sníst 3,2 až 8,9 gramů brambor.

Info

Nevydávejte z rodinného rozpočtu více, než musíte. Víte na čem a kolik přeplácíte?

Chci přepočítat

ČTĚTE TAKÉ:

Vitalia.cz / hmr, TN.cz

K tématu Vitamin C

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz