Ořechy

Mohou ořechy odvrátit rakovinu slinivky břišní? Hrst dvakrát týdně snižuje riziko o třetinu

Mohou ořechy odvrátit rakovinu slinivky břišní? Hrst dvakrát týdně snižuje riziko o třetinu
Zdroj: Thinkstockphotos

Vědci z Harvard School of Public Health na vzorku více než 75.000 žen zjistili, že konzumace ořechů - minimálně dvakrát týdně, snižuje riziko rakoviny slinivky břišní o 35 procent.

Rakovina slinivky břišní je jednou z nejnebezpečnějších forem rakoviny. Nový výzkum nerozlišoval, jaký druh ořechů respondentky konzumovaly. Naopak doporučovali jim, aby jedly různé druhy těchto plodů.

Výsledky, publikované  v internetovém časopise British Journal of Cancer, tak nabízí naději na možnost prevence tohoto onemocnění, které má velmi vysokou úmrtnost.  Každý rok je karcinom slinivky břišní v České republice diagnostikován u několika set osob.

Jeho příčina zůstává z velké části neznámá. Mírně vyšší riziko nálezu však mají kuřáci. Některé studie naznačují, že rizikovým faktorem je také cukrovka. Zdravotní komplikace spojené s tímto onemocněním se projevují především nečekaným úbytkem hmotnosti. Rakovina slinivky břišní je nejsmrtelnější ze všech nádorů, zabíjí okolo 97 procent svých obětí.

Slinivka břišní je hruškovitý orgán, který se nachází mezi žaludkem a páteří. Jeho úkolem je produkovat enzymy, jež pomáhají rozkládat potravu a uvolňovat inzulín pro kontrolu hladiny cukru v krvi. 

pet, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz