Zpravodajství

CO NEVÍTE O PIVU: Vzniklo omylem! A proč kvůli němu přejeli pannu?

CO NEVÍTE O PIVU: Vzniklo omylem! A proč kvůli němu přejeli pannu?
Zdroj: Mediafax

Česko je národ pivařů. Podle údajů statistiků na každého Čecha včetně novorozenců připadá takřka 149 litrů vypitého piva za rok. V této disciplíně ve světě dominujeme, přesto nás ostatní státy "dohánějí". Ale pivo má i zajímavou historii, přečtěte si víc.

Češi na pivo nedají dopustit, je to náš národní nápoj. A s oblibou říkáme, že pivo z jiných státu se pít nedá. Je to dáno i tím, že pivo má u nás oprtavdu dlouhou tradici, první zmínky o jeho výrobě pocházejí už z konce 10. století. Historie piva je však daleko delší.
 

Pivo se vyrábělo již v 7. tisíciletí před naším letopočtem v oblasti Mezopotámie. K objevu přispěla vlastně náhoda. Do nádoby, ve které skladovali lidé obilí napršelo, voda zkvasila a když ji později objevili, byl v ní příjemný nápoj. Nejstarší objevený recept na výrobu piva je starý přes 5 tisíc let a je napsán na kamenné děstičce.
 

V počátku pivo vyráběly výhradně ženy, teprve s výstavbou pivovarů otěže převzali muži. Nejstarší činný pivovar Weihenstephan se nachází nedaleko Mnichova, zlatavý mok vyrábí už od roku 1040. První zprávy o výrobě piva na českém území jsou z roku 993, kdy se pivo vyrábělo v Břevnovském klášteře.
 

Pivo se do lahví plnilo už ve starověkém Egyptě. Výjimečně je používání lahví na pivo doloženo v 16., 17. i 18. století, masivní rozvoj plnění piva do lahví však nastal až na začátku 20. století. V Čechách se poprvé začalo plnit pivo do skla v roce 1841 v pivovaru U Křížovníků na Starém Městě.
 


Po požití alkoholu se řídit nemá, platí to i pro pivo. K první dopravní nehodě způsobené po vypití piva došlo 2 tisíce let před naším letopočtem v Egyptě. Pivem posilněný vozataj přejel vestálskou kněžku z chrámu bohyně Hathor. Trest byl opravdu krutý. Vozku ukřižovali na dveře hospůdky, kde mu prodali pivo!
 

Češi se často chlubí, že vypíjí nejvíce piva na světě. Je to pravda. Podle statistik vypije každý Čech včetně kojenců 149 litrů piva za rok. Druzí jsou podle mezinárodních statistik Rakušané se 108 litry na obyvatele, třetí Němci se 101 litry. V poslední letech spotřeba piva klesá v "tradičních" zemích - Dánsku či Irsku.
 

Zajímavostí je, že ve starověku počet vypitých piv dokonce upravovali zákony. Chammurapiho zákoník upravoval kolik piva na osobu každý dostane a to podle společenského postavení.

ČTĚTE TAKÉ:

V Česku pije pivo 9 z 10 mužů. Ale ženy je nebezpečně dohánějí

Lepší než všechny léky světa: TOP 10 věcí, kterými pivo pomáhá našemu zdraví

tn.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz