Krimi

Kdy se dostanou vrazi Petry na SVOBODU? Doležal může už na podzim! Co Kisiov a Zavřel?

Michal Kisiov dostal 25 let, Tomáš Zavřel 22 let a "odklízeč" Jakub Doležal 2 roky. To jsou tresty za brutální vraždu patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku. Všichni se ale na svobodu mohou dostat postupně dříve. Kdy?

I vrazi mohou požádat o podmínečné propuštění. Musí však splnit stanovené podmínky, v době výkonu trestu se musí dobře chovat a plnit své povinnosti a dá se očekávat, že v budoucnu bude vykonávat řádný život. Pokud se to povede vrahům patnáctileté Petry, dostanou se z vězení dříve než za 25, respektive 22 let.
 

"Osoba odsouzená za trestný čin vraždy (§ 140), zabití podle § 141 odst. 2, těžkého ublížení na zdraví podle § 145 odst. 3, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení podle § 149 odst. 4 [...]mohou být podmíněně propuštěny až po výkonu dvou třetin uloženého trestu odnětí svobody, nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu," píše se v trestním zákoníku.
 

V praxi to znamená, že Kisiov může požádat o podmínečné propuštění po odpykání 16 let a 8 měsíců. Na svobodu by se tak mohl podmínečně dostat na konci roku 2029. To mu bude 37let.
 

Záleží ovšem také na tom, jak dopadne případný odvolací soud. Pokud by vrchní soud Kisiovovi trest zpřísnil a dal mu doživotí, o podmínečné propuštění by mohl zažádat až po odpykání 20 let trestu. V případě, že dostane nižší trest, může podle zákona žádat o podmínečné propuštění na svobodu po odpykání dvou třetin svého trestu, do něhož se započítává i doba strávená ve vazbě.
 

Související obsah


Druhý z odsouzených vrahů - Tomáš Zavřel - může žádat o podmínečné propuštění na svobodu o něco dříve než Kisiov. Podmínky může splnit po 14 letech a 8 měsících. To mu bude 33 let a svobody by si mohl užívat od podzimu roku 2027.
 

Ale stejně jako v případě Kisiova definitivně rozhodne odvolací soud. I on má tak stále naději, že vrchní soud k němu bude mírnější a dostane nižší trest.
 

Reakci matky zavražděné Petry na středeční rozsudek si poslechněte zde:
 


 

Nejméně z trojice mladíků, kteří loni v polovině března zavraždili patnáctiletou Petru, dostal "odklízeč" Jakub Doležal. Toho soud potrestal 2 roky a za několik měsíců už může být na svobodě (více o tom se dočtete ZDE). Spekuluje se o tom, že takto nízký trest "odklízeč" Doležal dostal za to, že výrazně spolupracoval s policií a ta mu zaručila, že dostane nízký trest. To ovšem policisté odmítají.
 

Související obsah


Nicméně už 14 dní před vynesením rozsudku Jihlavský deník měl informace, že Doležal dostane maximálně čtyřletý trest. Žalobci totiž nemohli použít kvůli procesním nedostatkům část výpovědí, které usvědčují Doležala ze závažnějšího jednání, než za jaké byl nakonec odsouzen.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VIDEO: Justin Bieber opilý podstoupil test na alkohol. Nebyl schopný jít rovně!

TOP 3 české hvězdy, které mají problémy se zákonem! A jedna navíc...

tn.cz / hmr

K tématu Krimi

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz