Zpravodajství

Česko má 5. nejkrásnější strom v Evropě. Je sice polámaný, ale zachránil lidské životy

Česko má pátý nejkrásnější strom Evropy pro rok 2014. Stal se jím 150 let starý dub, který roste v osadě Víska u obce Višňová na Frýdlantsku. Obyvatelé ho zapsali do soutěže z vděčnosti. Při záplavách v roce 2010 jim totiž zachránil jejich domy.

Lidé z Vísky starý dub ho do soutěže poslali, přestože je polámaný a zjizvený. "Byly tam krásnější stromy na vzhled, ale tak tenhleten měl ten příběh, možná že by se jinak nikam ani nedostal," vysvětluje obyvatelka Vísky Marta Holcová.

Ve Vísce mu neřeknou jinak, než dub ochránce. Tisíciletá povodeň na Liberecku v roce 2010 vtrhla i do osady Víska a obyvatele uvěznila. Záchranáři je tahali okýnky ve střeše na palubu vrtulníku. "To bylo hrozné, strašné. Jako na moři," vzpomínal obyvatel Vísky Otakar Stibor.

Dub ochránce zastavoval plující kmeny. Klády i auta se před ním vrstvily do patrové výšky. Strom vše zadržel a nepustil za sebe. Voda tak smetla jen jeden z domů, ostatní vydržely. "Rozdvojil ten hlavní silnej proud a zmenšil tlak vody. A opravdu ty domy, které jsou za tím stromem, by dneska nestály," vysvětluje starostka Višňové Vladimíra Erbanová.

Související obsah

Strom nejprve v republikové soutěži porazil 70 soupeřů z celého Česka. V Bruselu pak za sebou nechal i Iry, Italy nebo Francouze. "Já jsem šťastná, že se takhle umístil," raduje se paní Holcová. Lidé chystají němému hrdinovi odměnu. Už zanedlouho ho ošetří arboristé. Pod ním pak přibudou památeční cedule a posezení. Lavice bude ve tvaru klád, které se tu navršily při povodních.

Ivan Berka, tn.cz / hru
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz