Zpravodajství

Nemá váš dům průkaz energetické náročnosti? Hrozí vám pokuta až 100 tisíc

Nemá váš dům průkaz energetické náročnosti? Hrozí vám pokuta až 100 tisíc
Zdroj: Exekutorský úřad Přerov

Už déle než rok jsou majitelé nemovitostí zákonem nuceni mít energetický průkaz budovy. Tato povinnost se vztahuje i na fyzické osoby. Pokud průkaz nemáte, může vám od státu hrozit pokuta až 100 tisíc korun.

Po více než roce, kdy platí zákon o energetických průkazech budov, se objevují první případy kontrol u fyzických osob. Paní Pavelkové ze Stránčic u Říčan hrozí pokuta 100 tisíc korun za prodej domu bez energetického průkazu. Podobných případů může rychle přibývat. Pokuty pro fyzické osoby jsou stanoveny od 50 do 100 tisíc korun.

Je to více než rok, kdy začal platit zákon zavádějící takzvané energetické průkazy budov. Po prvotních rozpacích přišel slib z ministerstva průmyslu a obchodu, že zákon bude pozměněn a minimálně v některých případech nebude PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) třeba vůbec. K tomu nakonec ale nedošlo. Jsou již známy případy, kdy státní energetická inspekce kontrolovala průkazy spojené s majetkem měst a obcí. Nyní je to však poprvé, kdy sankce hrozí i fyzické osobě.

Detaily o průkazu energetické náročnosti budovy a informace, kterých nemovitostí se týká, najdete v přiloženém dokumentu PDF:

Vše o průkazu energetické náročnosti budovy

Typ souboru:pdf


Paní Pavelková ze Stránčic u Říčan prodávala svůj rodinný dům. S kupujícím průkaz energetické náročnosti neřešili. Realitní makléř ji sice upozornil, že průkaz by měl být součástí kupní smlouvy, ale paní Pavelková se s odkazem na příslib ministerstva průmyslu a obchodu z dubna loňského roku rozhodla, že průkaz vystavovat nenechá.

Nyní, po několika měsících se ozvala státní energetická inspekce. Paní Pavelkové tak za nedodržení zákona hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun. "Něco takového jsem absolutně nečekala. Myslela jsem si, že energetický průkaz nepotřebuji,“ říká paní Pavelková. "Navíc, když jsem chtěla energetický průkaz nechat dodatečně zpracovat, současný majitel mě nechtěl povolit objekt nechat zaměřit a posoudit energetickým specialistou,“ dodává. Po zdlouhavém vyjednávání se paní Pavelková s majitelem domu domluvila, že průkaz bude vystaven dodatečně a paní Pavelková doufá, že celý případ tímto skončí. Vyhráno však zatím nemá, jelikož celou věc rozhodne až samotná státní energetická inspekce.

Související obsah

"Doposud jsme se setkávali spíše s případy, kdy inspekce žádala předložení energetického průkazu po městě či obci,“ říká Luděk Lošťák ze společnosti Comfort Space. "Dle dalších informací budou tyto kontroly pokračovat. Podobných případů pak mohou být stovky, možná tisíce. Je totiž bohužel běžnou praxí, že prodávající energetický průkaz nenechá vystavit, pokud si ho kupující přímo nevyžádá,“ dodává Lošťák, podle kterého si svůj díl viny nese také ministerstvo průmyslu a obchodu, které nejprve přislíbilo změnu zákona ale k žádným úpravám nakonec nedošlo. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz