Zpravodajství

Konopí už čeká v lékárnách. Pacienti se k němu ale stále nedostanou

Konopí už čeká v lékárnách. Pacienti se k němu ale stále nedostanou
Zdroj: isifa.com

Revmatoložka Eva Dokoupilová z Uherského Hradiště je první českou lékařkou, která získala registraci pro předepisování léčebného konopí. A v lékárně nedaleko její ordinace je už dokonce konopí skladem. Přesto jej zatím svým pacientům předepsat nemůže, píší Lidové noviny.

Dlouhé čekání pacientů Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) totiž zatím stále nedokázal propojit ordinace lékařů se svým registrem léčivých přípravků s omezením, které se na tento typ léku vztahuje. Jinak než elektronicky přitom konopí předepsat nelze.
 

Čeští pacienti, třeba ti s roztroušenou sklerózou nebo rakovinou, čekají na chvíli, kdy si budou moci svůj nově povolený lék legálně koupit, už více než rok.
 

Právě tak dlouho platí v Česku zákon, díky kterému se smí marihuana užívat pod lékařským dohledem. Zkrat nastal právě v registru léčiv. Konopí tam stále nefiguruje na seznamu látek, které smí lékař pacientovi předepsat. "Naše systémy jsou připravené, dokonce běžné elektronické recepty vystavujeme už dva roky. U konopí je ale situace specifická, protože SÚKL dojednává se svým dodavatelem licence na speciální datové úložiště pro opiáty,“ upřesnila Dokoupilová.
 

Související obsah

Při zkoušce systém selhal Úředníci SÚKL o problému vědí a slibují nápravu. Když předepisování marihuany pro léčebné účely zkoušeli s lékaři nanečisto, systém zcela selhal. Lékař vypsal elektronický recept, poslal jej do registru, ten ale vyslal hlášení o chybě a nedovolil recept předepsat.
 

Jinak je to u lékáren, s těmi už lékaři předepisování těchto speciálních léků projednali a čekají jen na to, až SÚKL potíže se svým registrem vyřeší. "První distributor už konopí dovezl a první balení je dokonce naskladněno v lékárně kousek od naší ordinace,“ popsala Dokoupilová zdravotnickému serveru Ozdravotnictví. cz, který její výpověď poskytl LN.

tn.cz / gar

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz