Zajímavosti

"Vytřít" letištní ranvej není legrace. Podívejte se, jak se to dělá!

Speciální čistící stroj obsadil novou přistávací dráhu pražského letiště, aby ji zbavil nečistot. Na akci, která se opakuje přibližně každého půl roku, se byl podívat i reportér TN.cz.

Začíná letní sezona, a proto je potřeba připravit pražské letiště na plné vytížení. Jedním z důležitých kroků je i čištění ranvejí. Při dosedání letadla na přistávací plochu totiž zůstávají na dráze části pneumatik, které postupně vytvoří černou gumovou vrstvu.


Přistávací dráha tak ztrácí své brzdné vlastnosti a nánosy je třeba odstranit. Tato údržba se především provádí na podzim, aby byla dráha v perfektním stavu před zimou, a také na začátku léta, tedy před startem hlavní sezony, kdy je provoz na letišti nejsilnější.


Poslední "odgumování" probíhalo od 26. do 28. června 2014. A poznali to i někteří obyvatelé Prahy a okolí. Letadla totiž musela přistávat na vedlejší ranveji, která se používá právě v případě, kdy z technických nebo meteorologických důvodů není možné používat hlavní dráhu.


Samotné čištění provádí jednoúčelový stroj pomocí čisté vody bez jakýchkoliv chemických látek. Díky tomu je proces velice šetrný k životnímu prostředí. Stroj pracuje s tlakem 2500 barů a pohybuje se rychlostí 400 metrů za hodinu.

Související obsah


Voda, která je na plochu stříkána pomocí trysek, rozpustí nanesenou gumu. Směs je ihned odsávána do sběrné nádoby. "Zásoba vody vystačí na šest hodin práce. Poté se stroj musí doplnit palivem a napustit vodou. Odstraněná guma se vysype do speciálního lapolu a následně se odváží k ekologické likvidaci," říká Pavel Rejlek, manažer údržby ploch Letiště Praha.


Při této uzávěře se vyčistila plocha přibližně o rozloze 9 000 metrů čtverečních a spotřebovalo se 20 tisíc litrů vody. Nyní je povrch ranveje jako nový a zcela připraven na nápor, kterému bude vystaven během hlavní turistické sezony.

pez, Lukáš Kukla, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Píše se na Deník.cz