Ukrajina

Jez jablka, naštveš Putina! hecují se Poláci. Přidá se Česko?

Jez jablka, naštveš Putina! hecují se Poláci. Přidá se Česko?
Zdroj: Getty Images

Originální způsob jak se osobně zapojit do odporu proti Rusku a jeho krokům na Ukrajině, vymysleli Poláci. Rusko vyhlásilo embargo na evropské ovoce. Sníst víc poslkých jablek, které se neprodají do Ruska, teď v Polsku znamená vlastenecký čin. Přidat se může i Česko.

Ruský zákaz dovozu polských jablek, považovaný nad Vislou za odvetu za polskou podporu prozápadní orientace Ukrajiny, odstartoval mezi Poláky akci "Jez jablka, naštveš Putina!".S nápadem a heslem nejprve vyrukoval ekonomický časopis, vzápětí se přidala i další média.
 

"Ruské embargo jen tak neskončí. Jezme tolik jablek, kolik se dá," burcoval list Gazeta Wyborcza a nabádal ke "spotřebitelskému vlastenectví", ku prospěchu výrobcům v nouzi, státu i samým Polákům.
 

"Jablka jsou zdravá a ta polská zvláště chutná. Díky Putinovi budeme zdraví!" usoudil jeden přispívatel internetového fóra, na kterém se zveřejňují fotografie podporující kampaň.
 

Nespokojenci naopak láteří, že hryzat do kyselého jablka by měli hlavně ti politici, co jezdili povzbuzovat kyjevské demonstranty ke svržení tamního proruského prezidenta, či prosazovali protiruské sankce.
 

Domácí hospodyňky nabízejí recepty nejen na jablečný závin, ale i jablečné polévky, knedlíky, koláče či bábovky. Přibývá také výzev k vládě, aby snížila daně z moštu, protože v kapalné podobě se prý dá přebytku ovoce nejlépe zbavit.
 

"Jablečná bitva" ale bude podle komentátorů dlouhá a těžká, protože více než polovinu z úrody v polských sadech dosud pojídali Rusové. Sotva se prý každý Polák vybičuje k tomu, aby snědl "navíc" 15 kilogramů plodů polských jabloní. Zatímco za komunismu statisticky průměrný "pan Kowalski" snědl 25 kilogramů jablek za rok, loni to bylo jen 14 kilogramů.
 

Ruský zákaz, který platí od dnešního dne, se vztahuje také na polské zelí, hrušky, meruňky, višně, třešně, broskve, nektarinky, švestky, kdoule a trnky, ať čerstvé či mražené. Kreml prý dobře ví, co Varšavu bude bolet. Ruský trh je pro polské sadaře klíčový, loni podle serveru newsru.com do rusko-bělorusko-kazašské celní unie vyvezli ovoce za více než půl miliardy dolarů (přes 10 miliard korun), lví díl připadal na Rusko.
 

Čeští ovocnáři v posledních třech letech vyvezli do Ruska ve větším množství pouze jablka v roce 2012 v hodnotě asi šest milionů korun. Od té doby jsou podle ministerstva zemědělství vývozy spíše v řádech desítek tisíc Kč.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ukrajina

Důležité Události

Píše se na Deník.cz