Svět

Důsledky sankcí: Rusko neví, kde brát jídlo, západ sčítá škody

Sankce vůči Rusku a ty ruské vůči západnímu světu začínají nést důsledky. Na obou stranách. Rusko hledá, odkud vozit jídlo, západ sčítá první škody. I v Česku.

České firmy přijdou kvůli sankcím v tržbách o 2,2 miliardy korun a ohroženo je 700 pracovních míst, prohlásil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Podle ekonomů budeme bojovat s nadprodukcí potravin, která srazí ceny. V první vlně se to projeví paradoxně zlevňováním mléčných výrobků, paštik, zeleniny a ovoce.
 

Pro zákazníka to zní dobře, ale s poklesem cen se dostane výroba do problémů a bude muset propouštět. Zabránit tomu mohou lidé tím, že budou kupovat české potraviny, které budou dražší. Podle ekonomů se to ale nestane. Navíc předvídají pokračující propad eura, které bude potápět i českou korunu. Což se projeví třeba v cestovním ruchu.
 

Mlékárenství

Jihočeská Madeta už důsledky ruských sankcí pocítila. Rusové jí vrátili dodávky sýra za 7 milionů korun. "Jedou k nám kamiony nazpátek od hranic. Přijde asi 37 tun Nivy, kterou musíme vyskladnit sem nazpět, to je první dopad. Druhý dopad je, že pro Rusko máme vyrobené další zboží," sčítá škody generální ředitel Madety Milan Teplý.
 

Pětinu z toho, co Madeta vyrobí, mělo být exportováno do Ruska. Podnik zaměstnávající patnáct stovek lidí se připravuje na propouštění. Ohrožený je hlavně závod v Českém Krumlově. "Tam vypadnou zcela jistě dva výrobní dny v týdnu. A to představuje propuštění, což bych dělal jen v krajním případě," uvažuje ředitel Teplý.
 

Masný průmysl

Sankce mají dopady i na masný průmysl. "Masné výrobky především, především asi konzervované typu těch paštik, které produkuje Hamé, a eventuelně další - tam asi malér bude. Výrobci se budou muset přeorientovat na nějaké asijské trhy, či jiné trhy," domnívá se ekonom z Technické univerzity v Liberci Ivan Jáč. Tato orientace na jiné trhy ale podle něj může trvat několik měsíců.
 

Zemědělství

V zemědělství nás skrze sankce paradoxně ohrožuje Polsko, které je výrazně orientované na zemědělství. A Rusko odmítlo jejich jablka. "Polsko ročně vyváží ročně 700 tisíc tun jablek do Ruska, což je naše pětiletá republiková spotřeba. A ta jablíčka bude potřeba někde prodat..." upozorňuje předseda představenstva firmy Agro Rubín Vladimír Pelant.
 

Související obsah

Zemědělci čekají propad cen o 3 až 4 koruny. "Čekáme propad cen a tím pádem propad tržeb. Kdyby ty ceny by měly jít o 3 nebo 4 koruny dolů, tak pro nás to znamená ztrátu 3 až 4 miliony v tržbách," vypočítal Vladimír Pelant. Trh by mohli zachránit koneční prodejci potravin. Ti ale nejsou v českých rukou a tak se dá očekávat, že se budou řídit pouze cenami.
 

Turistika

Druhotně se sankce Ruska i EU projeví na dalším propadu eura a s ním i koruny. "Na korunu to bude tlačit ve smyslu jejího znehodnocování, včetně eura. Znamená to, že by si občané při výjezdech za hranice zase připlatili," uvedl Ivan Jáč z Technické univerzity v Liberci.
 

Rusko pod sankcemi - kde brát jídlo?
 

Ovšem sankcemi trpí i Rusko. Přestaly se tam dovážet potraviny z Evropské Unie a Spojených států amerických. Moskva tak reaguje na sankce, které na ni byly uvaleny. Do Ruska se přitom dováží třetina všech potravin a většina z nich právě z Evropy. Vláda teď hledá náhradu, kde se dá. Například ovoce chce dovážet z Turecka a ryby z Chile. Ruská vláda ale prý chce dotacemi podpořit hlavně domácí produkci.

Kamióny s jídlem stojí na hranicích. Leckteří Rusové ale se zákazem souhlasí: "O nic nepřijdeme. Naše potraviny jsou kvalitní, aspoň se budou výrobci dál rozvíjet. A taky se posílí vztahy s jinými zeměmi." Mnozí další Rusové se ale v posledním svobodném prostředí - na internetu - uchylují k jedinému, co jim zbývá, k hořkému humoru.
 

"Psy na letištích budou učit hledat jídlo. / Jestli se na podzim oddělí Skotsko od Británie, whisky se sankce nedotknou. / Měj se mami. Letím do Londýna. Najíst se. / Konečně naše rozmazlené děti aspoň trochu pochopí naše sovětské dětství," vtipkují na sociálních sítích Rusové. Pro ruskou elitu bude zákaz jen malou komplikací. Soukromé nákupy zůstávají totiž povolené, takže pro šampaňské a olivy si mohou poslat.
 

A sankční spirála se roztáčí dál. Ukrajina zvažuje, že by přestala dodávat ruský plyn na Západ, což by tvrdě zasáhlo i Česko. Mimo jiné za to, že separatisté podporovaní Ruskem sestřelili další ukrajinský vrtulník a stíhačku.

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Svět

Důležité Události

Píše se na Deník.cz