Daň

Stavby rodinných domů příští rok podraží o statisíce! Kvůli nové dani

Stavby rodinných domů příští rok podraží o statisíce! Kvůli nové dani
Zdroj: Mediafax

Máte sen žít v rodinném domku? Pokud už nemáte vlastní pozemek, bude ten sen zase o pěkných pár stovek tisíc korun dál. Stát totiž nově uvalí patnáctiprocentní daň na stavební pozemky, informují dnešní Lidové noviny (LN).

Dosud se daň neplatila u pozemků, které sice byly podle územních plánů určeny pro výstavbu, ale dosud se na nich nekoplo. Lidé proto kupovali levněji parcely, kde byly třeba inženýrské sítě dovedeny na jejich hranici. To je však v rozporu se směrnicí Evropské komise.
 

"Nově kvalifikují stavební parcelu i úpravy nejen na konkrétním pozemku, ale i v jeho okolí,“ vysvětlil Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka novinku v zákoně o DPH.
 

Související obsah

Změna se bude týkat tisíců stavebních pozemků. Například u parcely v pražských Strašnicích se cena po zavedení DPH zvedne o půldruhého milionu korun na 11,8 milionu. "Tento krok na určitou dobu zcela zastaví výstavbu nových rodinných domů, protože takový skokový nárůst nikdo nebude ochoten akceptovat,“ varoval v LN Evžen Korec, šéf developerské společnosti Ekospol.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz