Platy

SROVNÁNÍ PLATŮ V EVROPĚ: Jsou Češi jen chudí příbuzní?

SROVNÁNÍ PLATŮ V EVROPĚ: Jsou Češi jen chudí příbuzní?
Zdroj: Tn.cz/ Thinkstockphotos.com/ Mediafax.cz

Přemýšlíte o tom, že vyrazíte za hranice vydělat si peníze a stále váháte, kam odjet? Podívejte se, jaká je průměrná mzda v zemích Evropské unie.

Průměrná mzda v Česku se v letošním druhém čtvrtletí meziročně zvýšila o 583 Kč na 25.500 korun. Nominální růst tak činil 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Výsledek tak předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta.

Nejvyšší průměrný výdělek si udrželi Pražané, kterým však platy stejně jako v 1. čtvrtletí rostly nejpomaleji. Průměrná mzda v hlavním městě se meziročně zvýšila o 1,4 procenta, tedy o 467 korun na 33.122 Kč. Po odečtení inflace stoupla o 1,2 procenta. S výjimkou Prahy a Středočeského kraje ale v žádném jiném regionu ČR průměrná mzda nepřesáhla 25.000 korun. Nejníže byl průměr mezd opět v Karlovarském kraji, a to 21.848 korun. Nejvýraznější meziroční nominální nárůst průměrných platů zaznamenali statistici ve Zlínském kraji, kde stouply o 3,7 procenta na 22.507 Kč.

Jak již bylo zmíněno, průměrná mzda v Česku je v současné době něco málo přes 25 tisíc korun. Jak jsou na tom členské státy Evropské unie? Kam se vyplatí jet za prací a kde jsou na tom lidé s průměrným platem ještě hůř než u nás? Podívejte se do tabulky:

Zdroj: TN.cz

Pokud chcete vydělat balík, za prací byste měli vyjet do Dánska nebo Lucemburska, kde mají lidé nejvyšší průměrný plat, a to více jak (v přepočtu) sto tisíc korun. Podobně je tomu tak i v Nizozemsku, Belgii nebo Německu. Ovšem vyplatí se jet i do Velké Británie, Švédska, Finska nebo k našim sousedům do Rakouska. Na velké peníze si však rozhodně nepřijdete v Rumunsku, Chorvatsku nebo Bulharsku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je balík! Pitt s Jolie dostali za svatební fotky víc, než vyděláte za celý život

Kapesné pro děti u nás a našich sousedů: Kdo je největší škrt?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz