Ivo Stejskal

EXKLUZIVNĚ: Svědectví o smrti dvou Čechů na Ukrajině!

TV Nova se podařilo exkluzivně dostat ke komunikaci Čechů Vojtěcha Hlinky a bratrance Oldřicha Grunda s jejich příbuznými v Ústí nad Labem. Hlinka zemřel minulý měsíc během bojů na Ukrajině. Jeho bratranec pomáhal rodině v Česku zjišťovat informace o jeho smrti. Oba stáli se zbraní v ruce na straně proruských separatistů.

Šestačtyřicetiletý Vojtěch Hlinka vedl v Česku divoký život. Uměl peníze vydělat a prý i rychle utratit v herních automatech. Byl třikrát ženatý - i s bývalou manželkou hokejového trenéra Ivana Hlinky. Nakonec si vzal Ukrajinku Moniku. Rodině v Česku se naposledy ozval, když vstoupil do řad proruských separatistů
 

PŘEPIS KOMUNIKACE S RODINOU

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (2.srpna): "Brácha, napiš mi alespoň, kde jsi a kdy přijedeš?"
 

Vojtěch Hlinka - Ukrajina, Doněcko (2. srpna): "Vyřiď, že se asi už neuvidíme a Monika ať mi odpustí, že ji miluju. Později vše pochopíte. Zatím ahoj."
 

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (2.srpna): "Nedělej voloviny a okamžitě přijeď do Ústí. Jestli se neozveš, tak tě dáme do pátrání."
 

Vojtěch Hlinka - Ukrajina, Doněcko (4. srpna): "Jsem se ocitnul v Doněcku a odtud se není možné dostat."
 

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (4. srpna): "Tvoje žena Monika ti vzkazuje, že se máš vrátit do Kyjeva a pak, že už to nějak zařídí."
 

Místo odpovědi už pak přišlo jen několik palců nahoru...
 

Související obsah

Jak situaci vidí sestra Ilona dnes? Řeší, na jaké straně její bratr stál? Že bojoval po boku s proruskými separatisty? "To neřeším. Prostě jsem ztratila bráchu a je to hrozný,"¨říká Ilona. Zoufalá rodina se obrátila na Hlinkova bratrance Oldřicha Grunda. Ten také bojoval na Ukrajině. "Ten je na Ukrajině v Doněcku - s ruskými vojáky. Oni ho tam poslali z Ruska, protože žije v Rusku," odhaluje nevědomky Ilona záhadu, kde se na Ukrajině berou ruští vojáci.
 

Ji však mnohem víc zajímal osud jejího bratra. Napsala proto Oldřichu Grundovi. "Nevím, sám ho hledám. Až ho najdu, přervu ho jak hada. Kdo ho sem pustil?" zněla jeho odpověď z Doněcka 12. srpna.
 

O den později už přišly špatné zprávy:
 

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (13. srpen): "Vojta je prý mrtvý. Je na nějakém seznamu."
 

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (13. srpen): "To je zvláštní. Podle mě je na Skype. Volal jsem mu, ale nezvedl to."
 

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (13. srpen): "Modlím se, aby byl v pořádku. Jak něco zjistím, napíšu."
 

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (14.srpen): "Tak co jsi zjistil?"
 

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (14. srpen): "Telefon zapíná. Nevím, co si myslet."
 

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (14. srpen): "Nic jiného jsi nezjistil? Já půjdu zítra na policii podat pátrání po Vojtovi."

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (14. srpen): "Zatím nic nedělej, ať nevědí, že je ve válce."
 

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (26. srpen): "Ahoj. Mám špatný zprávy. Vojta a Ivo Stejskal byli spolu. Zemřeli 12. srpna u vesnice Mijusinck. Jedu tam zítra podívat se, kde je pochovali. Znal jsem i toho Iva. Já se s ním potkával v Doněcku."
 

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (26. srpen): "Díky moc."

Sestra Ilona - Čechy, Ústí nad Labem (27. srpen): "Oldo, napiš, jestli si zjistil, co se Oldovi stalo a co je s jeho tělem?"
 

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (27. srpen): "Vojta jel na náklaďáku ještě s jedním Čechem - Ivo Stejskal z Brna a ještě jeden. Zabloudili a vjeli do vesnice Mijusinck. Naproti nim vyjelo BMP2. Začalo po nich střílet. Kluci vyskočili schovat se. Na ústupu jim zničili kaťušu a asi 20 fašistů. No potom je rozstříleli fašisti z BMP2. Vojta umřel hned a Ivovi to utrhlo ruku a nohu. Byl živej, křičel bolestí. Fašisti ho potom zastřelili a ještě po něm přejeli."
 

Oldřich Grund - Ukrajina, Doněcko (27. srpen): "Místní lidé je dali do rakve a pochovali je. Já tam jedu. Koupím náhrobní kameny. Dám tam fotky... Proč nepřijel? Všechno dělal po svým. Já nebudu mít klid, dokud ho nepomstím. Já je do zajetí živý brát nebudu, chcípáky."

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz