Výbuch

Co vybuchlo nad Slováckem? Meteorit to nebyl!

Co vybuchlo nad Slováckem? Meteorit to nebyl!
Zdroj: YouTube.com

Záhada podivného úkazu v noci na sobotu v okolí Uherského Hradiště pokračuje. Astronomové už vyloučili, že by šlo o meteor. Nezachytily ho speciální kamery a jeho výbuch by musel vypadat jinak než popisují svědci.

Redakci TV Nova TN.cz se hlásí stále další svědci, kteří potvrzují, že v noci na sobotu cosi vybuchlo na obloze nad Uherským Hradištěm a okolím. "V noci 12. 9. 2014 na 13. 9. 2014 v 00:48 jsem uviděl žlutý záblesk na obloze a zhruba po pěti vteřinách hroznou ránu. Manželka to slyšela také, protože ji to vzbudilo," tvrdí například pan Kočvara z Veselí nad Moravou. "Rána byla jen jedna, ale musela být slyšitelná v okruhu asi 10 až 20 kilometrů." dodal pan Kočvara s tím, že i on se domnívá, že šlo o meteorit.
 

Tak snadné vysvětlení ale úkaz nemá. Astronomové to totiž vyloučili. "Za nás mohu prohlásit, že to určitě nebyl meteorit ani bolid. V tu dobu sice panovalo špatné počasí, ale máme čidla schopná pracovat i v něm. Podle popisu toho jevu vylučuju, že by to mohl být meteorit nebo bolid," uvedl Pavel Spurný z Astronomického ústavu Akademie věd. Právě on má na starosti "oddělení meziplanetární hmoty".
 

Shodou okolností je v místě popisovaného jevu hvězdárna, která ale žádný záblesk nezaznamenala. "Nezpochybňuju svědectví těch lidí, ani tu ránu. Co ale zpochybňuju, je ten popisovaný záblesk. My totiž máme přímo ve Veselí nad Moravou, odkud to jedno svědectví také pocházelo, hvězdárnu. A v té hvězdárně je bolidová kamera. Samozřejmě záleží, jaké intenzity by ten případný záblesk byl, ale naše kamera nic nezachytila. Teď jsem to porovnával se snímky z doby té události. A nic tam není, takže to meteor ani bolid být nemohl," vysvětlil astronom.
 

Související obsah

Pavel Spurný pak také upozornil na jeden detail ze svědectví, které popisovalo záblesk a po několika vteřinách i silný výbuch. "Takhle se meteority nechovají. To je základní fyzika. I u toho silného výbuchu loni v Čeljabinsku to trvalo mezi zábleskem a zvukem výbuchu více než minutu. Takové objekty se rozpadají ve výšce třeba kolem dvaceti kilometrů. Proto ta dlouhá prodleva mezi světlem a zvukem," vysvětlil Pavel Spurný.
 

A jaké má vysvětlení on? "Hledal bych vždycky to nejjednodušší. Třeba to byl zvuk hromu nebo třeba nějaká stíhačka. Odhadoval bych to nejspíš na blesk," dodal astronom Spurný.
 

Stali jste se také svědky silného zvuku exploze ze soboty na neděli nad Slováckem? Napište nám na zprávy@nova.cz. Případně pošlete možné videozáznamy nebo fotografie.

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Výbuch

Důležité Události

Píše se na Deník.cz