Vladimir Putin

Putin hrozil: Za dva dny budou naše tanky i ve Varšavě!

Putin hrozil: Za dva dny budou naše tanky i ve Varšavě!
Protesty proti invazi na Krym | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin údajně vyhrožoval, že kdyby chtěl, ruští vojáci by mohli být během dvou dnů nejen v Kyjevě, ale také v Rize, Vilniusu, Tallinnu, Varšavě a Bukurešti. Napsal to dnes německý list Süddeutsche Zeitung.

Pokud by zprávy o výhrůžkách Vladimíra Putina byly pravdivé, byl by to velký milník. "Byl by to první případ, kdy vládce Kremlu vyhrožoval přímo členům Evropské unie a NATO," upozornila polská televize TVN 24.

Putinovy výhrůžky údajně padly v rozhovoru s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem, který o nich minulý pátek informoval předsedu Evropské komise Josého Barrosa. Alespoň podle záznamu, který z jednání Porošenka a Barrosa pořídila evropská diplomatická služba a který viděli němečtí novináři.

Putin údajně Porošenka také varoval, aby nevkládal přílišné naděje do Evropské unie. Prý kdyby chtěl, tak by mohl uvnitř Evropské unie za pomoci několika členských států vytvořit "blokační menšinu", která by ochromila veškeré rozhodování unie o krocích nepříznivých vůči Rusku. Spekuluje se o tom, že těmito státy Putin mohl myslet hlavně Českou republiku, Slovensko nebo Maďarsko, které se postavily proti posledním evropským sankcím vůči Rusku.

Sám Barroso koncem srpna podle italského listu La Repubblica řekl, že mu Putin během jednoho telefonátu vyhrožoval, že pokud bude chtít, zabere Kyjev za dva týdny, a tak ho EU nemá provokovat dalšími sankcemi. Moskva následně vyjádřila pobouření nad tím, že předseda Evropské komise prozradil podrobnosti z důvěrných rozhovorů.

Barroso referoval o Putinových výrocích během mimořádného summitu EU v Bruselu, kde si český premiér vyhradil právo nesouhlasit s částí unijního návrhu na zpřísnění sankcí proti Rusku. Podobné výhrady vyjádřilo také Slovensko, Maďarsko, Bulharsko nebo Kypr. Naopak Pobaltí, Polsko či Rumunsko patří k nejhlasitějším kritikům ruské politiky na Ukrajině.

Moskva oficiálně popírá, že by se jakkoli angažovala v konfliktu na východě Ukrajiny, kde během pěti měsíců bojů mezi proruskými povstalci a vládními jednotkami bylo zabito více než 3000 lidí. Podle Kyjeva a Západu ale právě Moskva sehrává v konfliktu klíčovou roli a snaží se sankcemi přimět Putina, aby přestal rebely zásobovat zbraněmi a vojáky.

Porošenko několikrát jednal s Putinem během domlouvání příměří, které na východě Ukrajiny platí necelé dva týdny. Putin leckdy sahá po drsnějších výrazech: svého času sliboval čečenským teroristům, že je nechá "odkráglovat i na hajzlících", či vyhrožoval "pověsit za koule" Michaila Saakašviliho, předchozího gruzínského prezidenta a nepřítele Kremlu ve válce o separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Neuvěřitelně tísnivé fotky: Takto bude vypadat svět po III. světové válce

Epické video z Ruska: Vesničani napodobili klip Hideaway

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz