Počasí

Jaká bude letos zima? Zástupci zvířecí říše i příroda mají jasno

Jaká bude letos zima? Zástupci zvířecí říše i příroda mají jasno
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Meteorologové se spoléhají na své matematické modely a výpočty. Fauna však už o tom, jaká bude zima, má jasno. Bude tuhá a přijde brzo. Přečtěte si, podle čeho tak myslivci, rybáři i zoologové usuzují.

Ačkoliv to zatím příliš nevypadá a někde dokonce začaly kvést stromy nebo květiny, tak podle fauny by měla už zanedlouho přijít tuhá zima. Podle myslivců a zoologů to prozrazuje například velké množství žaludů, nebo to, že se začali zazimovávat svišti a divoká zvířata si začala dělat tukové zásoby.

"Z toho, co se traduje, se dá říct, že by měla být hodně tuhá zima," říká myslivecký hospodář sdružení Pištín z jižních Čech Jan Pavlíček. "Za prvé je spousta žaludů, podívejte se třeba na hráze rybníků, jak jsou doslova obsypané. A hlavně samotná zvěř už si dělá tukové zásoby," pokračuje.

Myslivci se v poslední době setkávají s tučnými divokými prasaty či kachnami, slova potvrzují i rybáři, kteří zase loví tučné kapry. "Na to, že je půlka října a je relativně teplé počasí, tak třeba kachny už mají velké množství vnitřního tuku. A to samé se dá říct o divokých prasatech. Minulý týden jsme tu měli asi pětašedesát kilogramů vážící kus, který měl nejen spoustu vnitřního, ale i spoustu hřbetního sádla. Pro představu, vyškvařili jsme dva kýble sádla," vysvětlil myslivec. Podobně hovoří i rybáři, kteří říkají, že kapři jsou ve skvělé kondici a lidově řečeno jsou zatučnělí jako prasata," dodal.

Související obsah

Podobně jako jihočeský myslivec mluví i slovenský zoolog ze Správy Tatranského národného Parku. Odborník na život svišťů Pavel Ballo totiž říká, že už se všichni svišti zazimovali. "Vycítí, kdy přijde zima, schovávají se před ní v noře. Vchod si zatarasí směsí kamení, hlíny a slámy, aby jim do nory nešel chlad," popsal Ballo pro slovenský portál Čas.sk.

A je obecně známo, že svišti dokážou zimu dobře odhadnout. "Před pár lety se zahrabali už v srpnu, až jsem se zhrozil, že se něco stalo. Zanedlouho potom napadlo třicet centimetrů sněhu. Když se oteplilo, znova se vyhrabali," uvedl Času Ballo.

TN.cz / hmr

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz