Pořád pod dohledem! V Mělníce čipují zdejší seniory!

Záchranná služba a policie v Mělníku testují projekt, který by v blízké budoucnosti mohl zachraňovat životy ztracených seniorů. Pomocí elektronických čipů a detekčních přístrojů jsou schopni kdekoli najít člověka, který jej bude nosit.

Zázračný čip přitom váží pouze dva gramy, takže je lehounký jako ono příslovečné pírko.


Nejde o nedůstojné čipování důchodců srovnatelné s označováním zvířat. Senior se dobrovolně rozhodne, jestli si náramek, který ho ohlídá, na vycházku vezme nebo ne. Třeba pan Zendl ze Strážnice ho opatřil svému nemocnému strýci. A je spokojený.


K pořízení náramku se odhodlal poté, co se v červnu jeho strýček ztratil. Pátral po něm mimo jiné vrtulník s termovizí. Tenkrát sice vše dobře dopadlo, Jiří Zendl ovšem echtěl štěstí pokoušet znovu.


Drobný čip se dá nalepit kamkoli. Na oblečení, telefon, do tašky. Funguje jako miniaturní vysílač, který pozná i to, jestli sedíte nebo ležíte. Díky tomu operátor během pár vteřin pozná, zda tělo není v nepřirozené poloze, například zkroucené při útoku mrtvičky.


Mělnická policie osloví zařízení pro seniory, aby čipy začala používat. Samotným seniorům představa elektronického "hlídacího psa" v zásadě nevadí. A policistům by takové udělátko ušetřilo spoustu času a peněz, které běžné pátrací akce stojí.

pez, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz