Branný zákon

Armáda: Potřebujeme vycvičit 15 tisíc civilistů pro válku! ANKETA

Armáda: Potřebujeme vycvičit 15 tisíc civilistů pro válku! ANKETA
Zdroj: oficiální zdroj

Vojákem za tři čtyři měsíce - to je záměr novely branného zákona, kterou připravuje ministerstvo obrany. Pokud projde, bude pro armádu jednodušší a rychlejší ukázat na ženu či muže, které potřebuje, a povolat je do války. Potřebuje jich až 15 000!

Ministr obrany Martin Stropnický vyslovil odhad, kolik mužů a žen v záloze by navíc česká armáda potřebovala pro případ nebezpečí. Prohlásil, že jich vojsko potřebuje 10 až 15 tisíc. Pokud by se lidé oslovení armádou chtěli vyhnout odvodu, hrozily by jim podle chystané novely zákona až tři roky vězení.

S navrhovanou novelou souhlasí poslanci napříč politickým spektrem - jak ti pravicoví, tak levicoví, vládní i opoziční. Zákon napravuje nepříliš pružný současný stav. Pokud by totiž země musela čelit vojenské hrozbě nebo nebezpečí, první odvedenci by se k odvodové komisi dostali až za více než dva měsíce (na potvrzení Sněmovny a Senátu). A pak by ještě další tři měsíce trval jejich výcvik. Posílit armádu by tak tito branci byli v nouzi schopni skoro až za půl roku a to armádě i expertům připadá jako příliš dlouhá doba.

Novela branného zákona toho pro mírové doby mnoho nezmění. Lidé to ani příliš netuší, ale branná povinnost se už dnes vztahuje na každého muže a ženu mezi 18 a 60 lety. Jejich případné povolávání k obraně země musí schválit poslanci a senátoři - resp. musí vyhlásit stav ohrožení státu. Nově by o odvodech rozhodovala pouze vláda na základě podezření, že je republika ohrožena, a nemusely by se kvůli tomu scházet obě komory parlamentu. Celý proces by se tak urychlil a zjednodušil.

V profesionálním vojsku by podle Stropnického mělo být kolem 27 000 lidí, země na takový počet vojáků ale nemá peníze. "Ten opravdu fyzický reálný stav je pod 20 000, a to je prostě špatně," uvedl ministr. Zároveň ale podle něj není možné mít takovou armádu, jejíž početní stav nebude potřeba v žádné situaci doplnit.

Nový branný zákon, který by umožnil opět odvody do armády i v době míru, tak podle Stropnického zeefektivní současný stav. Ministerstvo podle něj nezavádí opět plošnou brannou povinnost, ale chce napravit situaci, kdy v ČR branná povinnost již existuje, ale armáda nemá žádný nástroj, jak zálohy vytvořit. Vojsko pak muže a ženy vycvičí "ne v banální situaci, v situaci, kterou vláda vyhodnotí jako potenciál nebezpečí," prohlásil Stropnický.

Související obsah

Jak by to tedy vypadalo? Pokud by vláda vyhodnotila, že je země v ohrožení, rovnou by vydala příkaz k vojenským odvodům. Je jasné, že by nepovolala všechny lidi, na které se branná povinnost vztahuje. Patrně by si vybírala z mladších ročníků, třeba mezi 18 a 30 lety. A ani potom by zřejmě nebrala každého odvedence z věkové skupiny, ale vybrala by si potřebné specialisty.

Ti by nejprve museli předstoupit před odvodovou komisi a v případě, že by jejich fyzický a psychický stav vyhovoval potřebám armády, byli by odesláni k nezbytnému tříměsíčnímu výcviku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Stát obnoví povinnost chodit na vojnu. A nově i pro ženy!

Standa Majer v režii Jakuba Štáfka: Dvojice z Ulice překvapila videem roku

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Branný zákon

Důležité Události

Píše se na Deník.cz