Odvody

Boj o odvody! Je to obtěžování, tvrdí poslanci. Co myslíte vy?

Boj o odvody! Je to obtěžování, tvrdí poslanci. Co myslíte vy?
Zdroj: Profimedia

Budou nebo nebudou? To je to, co nejvíce zajímá mladé lidi. Armáda a ministerstvo obrany včele s Martinem Stropnickým (ANO) chtějí protlačit do novely branného zákona znovuzavedení povinných odvodů. Jenže proti odvodům jsou i někteří koaliční poslanci. Přečtěte si proč.

Vláda novelu branného zákona, kde se počítá i s obnovením odvodů, schválila. Ty by se měly kromě osmnáctiletých mužů týkat i stejně starých žen. Je to přání armády, které chce získat přehled o odbornostech obyvatel země a jejich ochoty bránit vlast. Proti plošným odvodům se však zřejmě strhne zuřivá roztržka na půdě Poslanecké sněmovny.

Proti plošným odvodům jsou totiž i někteří koaliční partneři. "Jsem proti tomu, aby se obtěžovali mladí tzv. odvody. Podle mě by stačil nějaký dotazník a generální štáb může využít také současné databáze," řekl Právu, které o sporech informuje, poslanec Antonín Seďa z ČSSD.

Také Ivan Gabal z další koaliční strany - KDU-ČSL - je proti plošným odvodům. Ten Právu prozradil, že odvody bez výcviku jsou zbytečné. Proti je i opozice, která se také přiklání k tomu, aby se využily současné databáze. Navíc například TOP 09 vadí, že odvody chce ANO probírat na branném výboru za zavřenými dveřmi, píše Právo.

Pokud by plošné odvody prošly Parlamentem a zákon podepsal prezident, tak by s nimi armáda začala znovu v roce 2017. Týkaly by se těch, kterým bude v daném roce 18 let. Podle statistik tohoto věku každoročně dosáhne asi 100 tisíc Čechů a Češek. "To orientační číslo, se kterým by se dalo kalkulovat, je, že kolem 50 až 70 procent z toho počtu můžeme počítat, že by byli odvedeni," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský.

Odvody se nebudou týkat například těžce zdravotně postižených, těhotných žen, policistů, hasičů nebo lidí, kteří pečují o dítě do tří let. Branná povinnost, která platí již od dob Marie Terezie, zůstává zachována pro všechny od 18 do 60 let.
 

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz