Armáda

Povinné odvody nebudou! Uvažuje se ale o dobrovolných. ANKETA

Povinné odvody nebudou! Uvažuje se ale o dobrovolných. ANKETA
Zdroj: Profimedia

Ministerstvo obrany s největší pravděpodobností definitivně odpískalo povinné plošné odvody. Narazilo s nimi totiž ve sněmovním výboru pro obranu. Nicméně do novely branného zákona by rádo propašovalo alespoň dobrovolné odvody se základním výcvikem.

Povinné plošné odvody v novele branného zákona nezůstanou. Proti se totiž postavili koaliční i opoziční poslanci ve výboru pro obranu. Ministerstvo tak přišlo s náhradním řešením, odvody by byly dobrovolné s následným povinným cvičením.

Mladí lidé, osmnáctiletí chlapci i dívky, kteří by byli odvedeni, by museli ve dvou letech absolvovat tříměsíční vojenský výcvik. Někteří poslanci s touto úpravou souhlasí, jiní ji odmítají. Antonín Seďa z ČSSD tvrdí, že by to bylo rozmělňování aktivních záloh a nenaplnil původní plán ministerstva a to je zjistit zdravotní stav a odbornost obyvatelstva a s kým by se mohlo v případě ohrožení nebo válečného stavu počítat.

Tak jako tak novela branného zákona poputuje do prvního čtení v Poslanecké sněmovně, nicméně poté půjde do výboru a v něm se bude rozhodovat, zda se udělá pozměňovací návrh nebo půjde úplně k ledu.

Armáda chtěla zavést povinné odvody pro muže i ženy od roku 2017. Pomocí nich chtěla reagovat na zhoršující se bezpečnostní situaci ve světě, získat přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení země na její obraně.

Související obsah

Týkat se měl těch, kterým bude v daném roce 18 let. Podle statistik tohoto věku každoročně dosáhne asi 100 tisíc Čechů a Češek. Podle zástupce náčelníka generálního štábu armáda počítala, že by bylo ročně odvedeno zhruba 50 až 70 procent.
 

TN.cz / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz