E-cigareta

V e-cigaretách objevili vědci nebezpečnou látku! Co hrozí?

V e-cigaretách objevili vědci nebezpečnou látku! Co hrozí?
Zdroj: Isifa.com/ thinkstockphotos.com

E-cigarety jako náhražka kouření by nemusely být tak zdravé, jak se obecně myslí. Japonští vědci teď přišli s odhalením, že obsahují až desetkrát více formaldehydu než běžné cigarety.

Odhalení vědců z japonského Národního institutu pro veřejné zdraví znovu rozvířilo debaty, jestli jsou e-cigarety zdravou či alespoň zdravější alternativou k běžným cigaretám. Minulý týden totiž institut oznámil, že při testech elektronických cigaret z japonského trhu, objevil dva významné karcinogeny - formaldehyd a acetyldehyd.

Vědci nakoupili běžné náplně a e-cigarety na volném trhu a podrobili je testům. Páru z náplní zachytávali a pak ji analyzovali. V jednom ze vzorků pak objevili až desetkrát více formaldehydu, než v normálních cigaretách. "Větší množství škodlivých látek se začalo vyrábět zvlášť poté, co se zahřívací drát (slouží k odpařování náplně) přehřál," řekl Naoki Kunugita, který vedl výzkum. Formaldehyd je látka používaná například ke konzervaci a balzamování a způsobuje rakovinu.

Ozvali se ale i kritici japonských závěrů. Vědci totiž testovali deset druhů náplní a formaldehyd objevili jen v jediné. Proto i ministerští úředníci v Japonsku, kteří se problémem zabývají, uznali, že z jediné vadné náplně nelze škodlivost e-cigaret dokázat.

Související obsah

Například řecký kardiolog Konstantinos Farsalinos to považuje jen za jeden z extrémních případů a říká, že výsledky mohla ovlivnit i vadná e-cigareta. Navíc upozorňuje, že "zaměřovat se v diskusi jen na jeden z desítek karcinogenů, které jinak obsahuje kouř z normálních cigaret, je zavádějící". Tvrdí, že ve srovnání s běžnou cigaretou je riziko z kouření e-cigaret "řádově nižší".

Letos v srpnu před e-cigaretami varovala i Světová zdravotnická organizace WHO. Vyzvala vlády, aby zakázaly jejich prodej nezletilým, protože pro ně představují vážnou hrozbu. V australském státě Qeensland budou prodej i reklamu na e-cigarety omezovat od ledna příštího roku.

Prodej a používání e-cigaret ve světě roste. Existuje sice podezření a riziko, že e-cigarety pomáhají tabákovým koncernům mezi mladými získat závislé zákazníky, ale lékaři upozorňují i na opak. E-cigarety v mnoha případech lidem buď nahradí rizikovější cigarety nebo jim dokonce pomáhají s kouřením zcela přestat.

ČTĚTE TAKÉ:

České děti vs. drogy a alkohol: Už 11letá mrňata kouří cigarety!

Tohle jedí naše děti. Kluk varuje na videu: Vykouřil hranolku z fastfoodu

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz