Vinyl

Děláme nejvíce vinylových desek na světě! VIDEO Z TOVÁRNY

Pro mnoho lidí je gramofonová deska již minulostí. Opak je však pravdou, výroba tzv. vinylů je opět na vzestupu. Vydali jsme se do české společnosti GZ Media, která je největším výrobcem vinylových desek na světě, aby nám poodkryli tajemství jejich výroby.

Ze středočeské Loděnice, nenápadné obce nedaleko Berouna, se vyvážejí vinylové desky do celého světa. A to včetně produkce těch největších světových hvězd jako jsou U2, Bob Dylan, Elton John nebo Elvis Presley. Desky se zde vyrábějí nepřetržitě již od roku 1951, ani v letech, ve kterých se vinyly takřka vůbec neprodávaly, se stroje nezastavily.

Možná i díky tomu je dnes loděnická továrna světovou jedničkou. Mnohé fabriky po přelomu tisíciletí ukončily pro malý zájem o desky výrobu a stroje poslaly do šrotu. Výrobní stroje na vinylové desky jsou proto dnes vzácné a nedostatkové zboží. V Loděnici jich mají naštěstí dostatek, a tak zde ročně vyrobí kolem 14 milionů desek.

Související obsah

Poptávka po gramofonových deskách v posledních letech prudce roste. Hudební fajnšmekři na ně nedají dopustit z důvodu kvalitního a nezaměnitelného zvuku. Lidé jsou již přesyceni vším digitálním a chtějí si na nosič sáhnout, proces vložení desky do gramofonu a položení čtecí jehly na magický černý kotouč je pro ně rituálem, o který nechtějí přijít. V neposlední řadě je na vině i populární retro vlna, která zasáhla svět v uplynulých letech.

Mezi klienty loděnického závodu patří velká světová vydavatelství i lokální české kapely. Mimo to zde vyrábějí i obaly a krabice, a to nejen na hudební nosiče, ale i pro drobnou elektroniku nebo software. Další specialitou jsou i barevné desky nebo dokonce desky s obrázky. "Člověk si představí gramofonovou desku jako černý kotouč, my máme ovšem výrobní zařízení takové, že umožňuje dělat různé barevné efekty, takže dnes čtvrtina naší produkce jsou barevné desky. A to buď jednobarevné, vícebarevné, s různými efekty nebo tzv. picture disky, kdy můžeme nalisovat na gramofonovou desku například obrázek interpreta," popisuje různorodost produkce ředitel prodeje a marketingu Michal Němec.

Proces samotné výroby desky začíná ve studiu, od takzvaného "mástru". To je nahrávka, kterou dodá zákazník v digitální nebo analogové podobě. V dnešní době se jedná z drtivé většiny o variantu digitální. Z tohoto "mástru" se vytvoří tzv. matrice, neboli "mástr", který se vyřezává do měděné desky. Z té se udělají kopie pro lisovací stroje a na lisovacích strojích se pak vyrábějí jednotlivé desky.

Související obsah

Do lisovacího stroje se vloží štítky a vinylová hmota. Pomocí tlaku přes 100 tun se při teplotě 160 °C deska vylisuje a následně ochladí. Poté se deska ořízne na požadovaný rozměr. Hotové desky putují na výstupní kontrolu, kde jsou kontrolovány pomocí unikátního systému, který dokáže identifikovat určité typy lisovacích vad, současně se měří i excentricita záznamu. Zkontrolované desky míří do balírny, kde se vizuálně zkontrolují, zabalí a jsou připraveny ke kompletaci s obalem.

Také obal je totiž nedílnou součástí vinylové desky. V mnoha případech se jedná o hotové umělecké dílo. Mnozí sběratelé sbírají desky právě kvůli jejich obalům. "Je to takový artefakt, který má svoji určitou cenu, může budit řadu emocí a nikdy ho na rozdíl od digitální hudby nebo CD nezkopírujete," shrnuje kouzlo vinylových desek Michal Němec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz