Vaše téma

VAŠE TÉMA: Šéf českých muslimů Abbas promluvil nejen o mlácení žen

Pozvání do pořadu Vaše téma přijal ředitel Muslimské unie ČR Muhamed Abbas. Odpovídal nejen na otázky moderátorky Kláry Brunclíkové, ale i na vaše dotazy.

Po útocích v Paříži vzrostl v Evropě strach z islámu. Západní civilizaci vyděsil barbarský útok, při kterém islamisté zaútočili na redakci satirického časopisu. Následovaly další útoky a celkem teroristé připravili o život 17 lidí. Šéf českých muslimů Muhamed Abbas si myslí, že v Česku nic podobného nehrozí.

"Nestrašme Čechy, nevidím důvod, proč by se něco takového mělo stát u nás," řekl Abbas v pořadu Vaše téma. Podle něj společnost rozděluje hlavně nenávist: "Kreslené urážlivé vtipy jsou jedním z projevů nenávisti." Abbas v pořadu Vaše téma také mimo jiné uvedl, že už mu po útocích ve Francii bylo vyhrožováno smrtí. 

Došlo i na otázku schvalování bití žen v islámu. "Myslím, že ženy jsou v Čechách často mlácené víc, než v Súdánu," řekl například v přímém přenosu TN.cz Abbas. Na vině je podle něj konzumace alkoholu, pod jehož vlivem pak dochází k násilí na ženách. 

Podle Abbase se evropské ženy v arabských zemích nemusí podřizovat tamním kulturním zvykům: "Arabské země nenutí ženy z Evropy nosit burky, není to pravda."

Vyjádřil se i k postavení žen v islámu: "Když je problém mezi mužem a ženou, tak to nejdřív muž se ženou musí řešit. Když problémy pokračují, tak spí odděleně. Oba pak mohou přemýšlet. Bití může být i symbolické. Žena se může s mužem rozvést, když se k ní muž chová špatně. Důvodem může být, i když si nerozumí v posteli, když se o ní nemůže finančně postarat, nebo právě když se k ní chová špatně."

A jak je na tom se vztahem k ženám sám Abbas? Ženu zatím nikdy neuhodil. "Já zkušenosti s bitím žen ještě nemám. Pro mě by byl lepší rozvod než takový vztah," dodal. 

Moderátorka Klára Brunclíková se také zeptala na to, co říká na kontroverzní výroky Tomia Okamury. "Já osobně ho ignoruji. On neví nic o islámu. Muslimové jsou malá skupina, která ho nemůže ohrozit ve volbách, a tak si na ně dovoluje. Politika není jeho doménou, on by se měl zabývat něčím jiným než politikou," řekl Abbas.

Související obsah

Ředitel a zakladatel Muslimské unie ČR Muhamed Abbas vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, kde i bydlí. Pochází z města Chartúmu v Súdánu.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz