Poplatky

Doktorka z Budějovic vybírá 30 Kč dál! Jako manipulační poplatek

Někteří lékaři se nechtějí vzdát třicetikorunových poplatků. Včera vám TV Nova ukazovala neuroložku z Brna, která po novém roce jen přejmenovala poplatek na sponzorský dar. Dnes nás pacienti upozornili na další případ v jižních Čechách, kde se dál platí za recept.

Privátní lékaři v Česku nepatří mezi chudinu, ale přesto by si někteří kvůli třiceti korunám nechali vrtat koleno. Neuroložka z Brna si hned po novém roce vymyslela, že místo zrušeného poplatku budou pacienti odevzdávat sponzorský dar. A není jediná, která vybírá poplatky dál. Dělá to například i gynekoložka na poliklinice v Českých Budějovicích.

Ceník služeb visí hned v čekárně. Gynekoložka nevybírá sponzorské dary, ale vymyslela nový název. Za předpis receptu zaplatí pacient manipulační poplatek. S čím se v ordinaci musí manipulovat, to nám ale vysvětlit nechtěla. "Vybíráme to, paní doktorka s vámi nebude mluvit," sdělila její zdravotní sestra.

Pacienty k placení nikdo nenutí a ani nesmí, ale pro některé platí zásada, že co řekne pan doktor, to je svaté. Druhá skupina pacientů si při žádosti o sponzorství nebo o poplatek za administrativu připadá jako u šmelináře.

Související obsah

Paradoxní je, že Všeobecná zdravotní pojišťovna lékařům zrušený poplatek proplácí, a tak ho někteří vybírají vlastně podruhé. VZP žádá, aby pacienti podobné případy hlásili. V krajním případě může pojišťovna vypovědět lékaři smlouvu.

pet/ Josef Svoboda, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz