Jméno

VÝZNAMY JMEN: Víte, co znamená Jiří, Jan, Jakub a další?

VÝZNAMY JMEN: Víte, co znamená Jiří, Jan, Jakub a další?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

"Ten, kdo se drží za patu", "skála", "Bůh ti dá dítě", to jsou jen některé významy našich jmen. V následujícím přehledu najdete význam těch nejoblíbenějších mužských jmen v Česku.

V Česku je nejvíce lidí se jménem Jiří (301 629). Každý určitě nějakého Jirku zná. Ale věděli jste, že toto jméno se překládá jako zemědělec či rolník, nebo že může být použít význam mrštný, hbitý nebo obratný? Mnohá jména, která se dávají v Česku, mají biblický význam. Třeba Jan se překládá jako Bůh je milostivý či Josef jako Bůh ti dá dítě.

Přehled významu deseti nejčastějších mužských jmen v Česku:

Jiří

Původ tohoto jména není úplně jasný. Mluví se o tom, že je odvozeno z řeckého slova "géorgos", což se překládá jako zemědělec, rolník či také jako pěstitel nebo vinař. Existuje však i výklad, že jméno má staroslovenský původ a je odvozeninou od ruského slova "jurkij", což znamená mrštný, hbitý nebo obratný.

Jan

Toto jméno pochází z hebrejštiny a vyšlo z hebrejského "Joachanan", jde o složeninu slov "Jahve" (Bůh, Hospodin) a "chanan" (smilovat se, milost). Joachanan se tak překládá jako Bůh je milostivý.

Související obsah

Petr

Jméno Petr má své kořeny v řečtině a vzniklo ze slova "pétrá", což znamená skála nebo kámen.

Josef

Původ jména je v hebrejštině. Má biblický původ. Jméno Joséph nosil jeden z patriarchů izraelského národa, syn Jákoba. V překladu toto jméno znamená "Bůh ti dá dítě (následovatele)" či jako "Bůh ti přidá".

Pavel

Pavel má latinský původ a jméno vzniklo ve starém Římě, kde se užívalo spíše jako příjmení. Vychází ze slova "paulus", což znamená malý, drobný, nepatrný nebo skromný.

Související obsah

Martin

Martin má latinský původ a je spojeno s římským bohem války Marsem. Přídavné jméno je v latině "Martinus". V překladu tak Martin znamená zasvěcený bohu války či zasvěcený Martovi. Martin se dá přeneseně vykládat také jako válečník či bojovník.

Jaroslav

Toto jméno má slovenský význam, překládá se jako "ten, kdo je slavný svou silou", v některých výkladech se ale toto jméno překládá jako "ten, kdo slaví jaro" či "jaro oslavující". Jméno je složenina slov "jaryj" (bujarý, prudký, silný) a "slav" (slavný, významný).

Tomáš

Kořeny jména Tomáš najdeme až v aramejštině. Je to odvozené od slova "tóma", což znamená dvojče nebo blíženec.

Související obsah

Miroslav

Miroslav je jméno slovanského původu, vykládá se jako "proslaveným mírem", "slavící mír" nebo "mírumilovný". V jiném významu toto jméno znamená i ten, kdo oslavuje svět či zrozený k oslavě světa. Ve staročeštině totiž slovo "mír" znamenalo svět (svět bez války).

Zdeněk

Původ jména Zdeněk, Zdenek či Zděnek je slovanský a vychází z domácí podoby jmen Sděslav, Zděslav či Zdislav. Význam tohoto jména se překládá jako "zde slavný", "udělat slavným" či "udělat se slavným".

Související obsah

V posledních letech je nejoblíbenějším jménem Jakub, vysoko se drží i Adamové či Matyášové. Přečtěte si, jaký je význam těchto jmen.

Jakub

Jméno vzniklo z hebrejského jména Jahagóbh. To se překládá jako "ten, kdo se drží za patu" či "druhorozený". Biblický příběh hovoří, že patriarcha hebrejského národa Jákob, byl druhorozený dvojčetem. Při porodu se měl držet za patu svého bratra Ezaua.

Adam

Toto jméno pochází z hebrejského "ádám", což se překládá jako člověk. Rovněž se jméno Adam překládá jako člověk, který je spjatý s půdou.

Související obsah

Matyáš

Matyáš je archaickou podobou jména Matěj. Původ jména najdeme v hebrejštině a je odvozeno od spojení "Mattyh Jáh", což znamená "dar od Boha".

TN.cz / hmr

K tématu Jméno

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz