Káva

Čecha (17) zabily energy drinky! Měly by se prodávat až od 18 let?

Do sněmovny míří nový zákon, který by od příštího roku mohl zakázat kávu a nápoje s kofeinem mládeži do 18 let. Experti tvrdí, že tyto nápoje dětem škodí a jsou výrazně nadužívány.

Dokazuje to i úplně čerstvý tragický případ z Tábora, kde kombinace energy drinků a alkoholu s největší pravděpodobností stála život teprve sedmnáctiletého mladíka.


Smrtící koktejl plný kofeinu a taurinu chlapci téměř roztrhl srdce.Táborští záchranáři se s podobným případem dlouho nesetkali.


Během noční párty popíjel hoch s kamarády energetické nápoje, které měl kombinoval s alkoholem. Zřejmě ani netušil, že si míchá smrtící směs. Druhý den doma upadl do bezvědomí. Rodiče zavolali záchranku.


Záchranáři mladíka oživovali téměř hodinu.Srdce se jim ale rozeběhnout nepodařilo. Nikdo z nich si z počátku nedokázal vysvětlit co se vlastně stalo. Jasněji bylo, až když záchranáři vyslechli kamarády.

Související obsah


A od nich se dozvvěděli, že nebožák vypili energetických nápojů s vodkou neuvěřitelné množství - prý až dvacet plechovek. Doporučené jsou přitom plechovky dvě, pak už je to "o hubu".

I kvůli tomuto případu politici chystají velkou změnu. Dát si z automatu ledovou kávu nebo si poručit v restauraci energetický nápoj by tak od příštího roku mělo být pro mládež do 18 let tabu: stejně jako alkohol a cigarety. Do Sněmovny totiž míří návrh, který omezí prodej průmyslově vyráběných nápojů s vysokým obsahem kofeinu.

Související obsah

Návrh se týká nápojů s obsahem kofeinu vyšším než 150 miligramů na litr. Zákaz by tak postihl populární Semtex nebo Red Bull a vztahovat by se mohl i na některé druhy ledových káv. Změna se naopak nemá dotknout coly, kofoly, kávy v restauracích nebo čaje.

"Podle posledních údajů u nás pije energetické nápoje 80 procent náctiletých, a dokonce 40 procent dětí do l0 let. Jsme v tomto v Evropě na špici a ta čísla jsou hrozivá. O zdravotní škodlivosti těchto nápojů pro mládež totiž není pochyb,“ tvrdí muž, který chce tuto statistiku změnit, bývalý pražský primátor a člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

Související obsah

Zákon ještě nemá konečnou podobu, Svoboda ho chce s kolegy předložit do dubna. Zhruba ve stejné době, kdy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček předloží svůj návrh protikuřáckého zákona, kterým chce zakázat kouření ve všech restauracích i barech. Svoboda by rád, aby politici v tomto tažení proti návykovým látkám „spojili síly“.

Pokud poslanci normu opravdu schválí, půjde o revoluční změnu. Zákaz prodeje energetických nápojů mládeži do 18 let platí totiž podle Svobody dosud v jediné zemi světa: loni v listopadu ho prosadili v Litvě.

Návrh však nelze považovat za výkřik do tmy. Svoboda totiž při jeho přípravě vychází z doporučení Světové zdravotnické organizace. A předběžnou podporu má, minimálně ve zdravotním výboru, i u poslanců z jiných politických stran.

ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Bizarní kávovar. Chtěli byste mít v šálku nakakáno?

Žena se rok stravovala jen v kavárnách. A to je matka dvou dětí!

POZOR! Káva z kelímku vás může zabít jedovatou látkou
Hubnoucí hit z Británie: Stačí pít kávu s máslem!
4 mýty o kávě aneb co možná nevíš o kofeinu
Škodí káva s mlékem zdraví? Přečtěte si názory odborníků

tn.cz / gar
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz