Jméno

VÝZNAMY JMEN: Víte, co znamená Marie, Anna nebo další?

VÝZNAMY JMEN: Víte, co znamená Marie, Anna nebo další?
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Živá, šťastná, milá či zářící. To jsou některé z významu nejčastějších ženských jmen. Pokud vás zajímá, o jaká jména jde, přečtěte si následující článek. V něm najdete význam deseti nejčastějších ženských jmen v Česku a tři další jména, která jsou v posledních letech oblíbená.

Nejčastější ženské jméno v Česku je Marie. Těch na konci loňského roku podle statistik ministra vnitra žilo u nás 274 228. Druhá je Jana, třetí pak Eva. Ale víte jaký význam má právě jména Marie, Jana, Eva nebo třeba Eliška? Některá z nejčastějších jmen v Česku mají nejasný původ, protože hned několik z nich má nejasný původ a mohou pocházet z více jazyků.

Významy deseti nejčastějších ženských jmen v Česku:

Marie

Význam tohoto jména není úplně jednoznačný. Jde o staré hebrejské jméno, pochází zřejmě ze jména Mirjam, které má nejspíše egyptský původ. Pokud by skutečně vycházelo s egyptského původu, je to odvozenina od "merit amm", což znamená milovaná Bohem. Nicméně jméno Marie je spojováno i s hebrejským slovem "mara", což znamená drsný nebo hořký. Slovo "mara" se ovšem objevuje i v sanskrtu, kde to znamená ničitel. Jméno také může pocházet i z aramejštiny. Marie, respektive Marjam, by pak znamenalo kapka moře, ale také krásná nebo paní.

Jana

Toto jméno má hebrejský původ, pochází stejně jako Jan ze jména Jochanan, což se překládá jako "Bůh je milostivý".

Související obsah

Eva

Jméno vzniklo z hebrejského slova "chawwá", což má význam živá. Jméno Eva má tedy význam jako živá, životem obdařená, životadárná nebo i jako matka života.

Hana

Jméno Hana má pravděpodobně hebrejský původ. Vychází stejně jako Jan a Jana ze jména Jochanan tedy "Bůh je milostivý". Slovo "hana" ale nejdeme i v arabštině, kde znamená šťastná nebo blažená.

Anna

Další jméno, které má původ v hebrejštině. Pochází ze slov "channah" či "chana", jejichž překlad je milá, milostivá nebo milostiplná.

Související obsah

Lenka

U jména Lenka je hned několik výkladů. Může být zkráceninou jména Helena a tedy stejně jako toto jména může mít význam jako světlo či pochodeň. Jiné teorie hovoří o tom, že vychází z hebrejského jména Magdalena, což má význam jako "původem z Magdaly". Může mít však i aramejský původ, kde "magdala" znamená věž.

Kateřina

Nejpravděpodobnější původ jména je z řeckého jména Aikaterine. Římané spojovali jméno s řeckým slovem "kathará", což znamená čistá, cudná nebo počestná. Nicméně Kateřina může být i od řeckého slova "hekateros", to se překládá každý z obou nebo osoba, která dosahuje svůj cíl. Méno je také spojováno s řeckou bohyní Hekaté, patronkou cest a křižovatek a vládkyní podsvětí a tajemných sil. Kateřina však může mít původ v Egyptě, kde by se významově překládalo jako koruna. Může to být i zdrobnělina jména Rina, v hebrejštině to znamená radost nebo píseň.

Věra

Věra (či Viera) je slovanského původu, je odvozeno od slova víra. Může jít také o zkráceninu jména Věroslava.

Související obsah

Lucie

Lucie má svůj původ v latinském slově "lux", což znamená světlo. Jméno se tak překládá jako světlá nebo zářící.

Alena

Jméno má značně nejasný původ. Může vycházet z mužského jména Alan, které se překládá jako svornost nebo soulad. Mohlo by jít i odvozeninu od jména Magdaléna, význam jména by se tak dal překládat jako věž. Alena však může být odvozeninou i od jména Helena, což by znamenalo pochodeň či světlo v temnotách. Některé výklady hovoří o tom, že jméno může vycházet z domácí podoby Alexandry, tedy Oleny.

V posledních letech je nejoblíbenějším dívčím jménem Eliška, ale celkově se ještě do top 10 ženských jmen zatím nedostala.

Eliška

Eliška pochází z hebrejštiny a vzniklo nejspíše ze jména Elišéwah, které se překládá jako "Bůh je má přísada" nebo jako "přísahám na svého Boha". Stejný původ má i Alžběta. Eliška právě mohlo vzniknout jako domácká varianta jména Elisabeth.

Související obsah

Adéla

Jedná se počeštělou a zkrácenou formu německého jména Adelheid. Význam tohoto jména je vznešená bytost, člověk s vybranými způsoby či ušlechtilou postavou. Adéla se tak může překládat jako vznešená, ušlechtilá nebo spanilá.

Natálie

Jméno Natálie vychází z latinského výrazu "dies natalis", což znamená rodný den nebo narozeniny. Užívá se hlavně pro označení Vánoc, rodného dne Krista. Jméno Natálie dříve dostávaly dívky, které se narodily na Vánoce. Dnes už to tak není a jméno se vykládá jako "dítě Vánoc".

V seriálu "Jména v Česku" také vyšlo:

Žijí u nás i Ronaldové. Budeme mít jednou také svého Cristiana?

Marie je jasná a dál? Nejčastější jména v Česku před 100 lety

ČTĚTE TAKÉ:

Porod Olgy Menzelové: Její manžel byl u toho

Těhotná Kate o miminku: Pořád kope!

Praštěná jména dětí celebrit
ZADEK, HAMPEJZ, VOLOPICH. Znáte další legrační příjmení?
Jaký význam skrývá tvé jméno?
Tak to je úlet: Dcera Kim Kardashian se jmenuje jako světová strana!

TN.cz / hmr

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz