Auto

Jedete s autem na hory? Chce to dobrou přípravu! RADY

Jedete s autem na hory? Chce to dobrou přípravu! RADY
Zdroj: Mediafax

Mnoho motoristů zanedbanou přípravou auta komplikuje cestu na hory nejen sobě, ale někdy i ostatním účastníkům provozu. Na co tedy nezapomenout?

I cesta na hory v zimě vyžaduje od motoristů důkladnou přípravu, neboť i drobnost vám pak může celou dovolenou pokazit. Nezapomeňte na nic důležitého a raději myslete i na nejhorší, ať vás pak nic nemůže zaskočit.

Jako naprostá samozřejmost se chápou kvalitní zimní pneumatiky s dostatečným vzorkem. Od věci rozhodně není připravit si i sněhové řetězy, protože na horách se počasí mění velmi rychle a během hodiny může napadnout i několik centimetrů sněhu. Trvá pak dlouho, než se silnice odklidí.

"Motoristé by měli pravidelně sledovat předpověď počasí a podle toho se připravit na cestu,“ doporučuje Tomáš Svoboda, ředitel služeb Auto ESA. Také je potřeba počítat s rozdílnou hustotou provozu a obrnit se trpělivostí. Největší nápor na silnicích bývá tradičně v pátek a v neděli odpoledne.

Příprava auta před cestou vyžaduje pozornost. Důležité je přibalit škrabku na led a aspoň malou lopatku i košťátko na odklízení sněhu. Hodit se může i kapesní rozmrazovací sprej na zámky dveří a stěrače. Silný mráz totiž může snadno znehybnit třeba centrální zamykání, tak ať se do auta dostanete. Není od věci ošetřit i gumu a těsnění kolem dveří, neboť ráda přimrzá.

Související obsah

"Zkontrolujte také osvětlení auta. Na hory se rozhodně nevypravujte bez funkčních a dobře seřízených světel,“ říká Svoboda z Auto ESA. Cesty v horských oblastech jsou hůře přehledné a rozhodně ne tak osvětlené a udržované jako silnice kolem velkých měst.

Doplňte si nemrznoucí směs do ostřikovačů a také mějte nabitý a spolehlivý akumulátor, neboť pokud udeří velké mrazy, mohli byste mít problémy se startováním. Důležitá je i správná funkce chlazení motoru. Chladící kapalina musí odolávat teplotám hluboko pod nulou. Její kvalitu vám snadno zjistí v každém servisu.

Pokud máte diesel, přesvědčte se, že tankujete kvalitní palivo. Pokud chcete mít jistotu, přidejte do nádrže aditivum pro zlepšení vlastností nafty ve velkých mrazech. V teplotách pod -15°C už má i moderní diesel s kvalitní naftou často problémy.

Dejte si také záležet při hledání parkovacího místa. "Neparkujte tam, kde hrozí zřícení sněhu nebo rampouchů ze střechy dolů na auto,“ radí Tomáš Svoboda z Auto ESA. Snažte se také vybrat místo, kde vám ho pluhy odklízející silnici nezahrnou. Neparkujte v hlubokém sněhu, jinak budete mít problémy vyjet.

Zvolte do auta vhodný oděv a obuv. V lyžarské bundě a botách se vám bude řídit velmi špatně, proto si vezměte standardní obuv vhodnou pro řízení a také si odložte horní vrstvy oblečení. Také se připravte na nejhorší možný scénář, jakým je porucha nebo nehoda. Snažte se také zabavit děti, kdybyste uvízli na delší dobu v koloně.

Dobře si naplánujte trasu. Pamatujte, že pokud začne hustě sněžit, silničáři vyrazí nejprve uklízet dálnice a hlavní silnice. Zapadlé silnice nižší třídy přijdou na řadu jako poslední, takže si raději naplánujte trasu po hlavních tazích.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz