BIS "provařila" své agenty. Jeden spáchal sebevraždu

BIS "provařila" své agenty. Jeden spáchal sebevraždu
Zdroj: isifa.com

BIS má pořádný průšvih. Kvůli banálnímu sporu o služební benzin poslala před soud 13 svých agentů. Nejenže většinu sporů BIS prohrála, ale odhalila identitu agentů, poznávací značky svých aut i metodiku práce. Na pochybení poukázala MF Dnes.

Vše začalo před třemi lety. Tehdy rozvědka obvinila několik svých členů, že podvádějí a fakturují si neprojetý benzin. Agenty BIS propustila a pohnala k soudu. A dopadlo to katastrofou. Rozvědka prohrála už sedm soudů, jednoho z agentů musela přijmout zpět a tři další o to podle MF Dnes žádají. Kromě toho byla výsledkem obvinění a vyhazovu i sebevražda jednoho z agentů.

Aby toho nebylo málo, před soudem sice neprasklo nic na agenty, ale všechno na rozvědku. Ve veřejně přístupném procesu byly odhaleny osobní údaje bývalých i současných zpravodajců, kteří v BIS dělají tzv sledky, sledování. Listu to potvrdilo několik svědků a také advokát Milan Mleziva, který zastupuje některé vyhozené agenty.

"Uváděla se tam jména, hodnosti, funkce lidí a oddělení včetně popisu evidence dokladů,“ popsal advokát. Kromě toho se u soudu probíraly i poznávací značky a typy aut BIS, či to, odkud a kam vozy jezdily. Kromě toho důstojníci před soudem odhalili i metody své práce.

Mluvčího BIS Jana Šubert rozvědku brání a tvrdí, že za to, zda je líčení tajné, či veřejné, odpovídá soud. "Režim soudního jednání je výhradně v kompetenci soudu, který o něm rozhodne po zvážení a posouzení příslušných okolností,“ řekl Šubert.

List upozorňuje, že je to sice pravda, ale dává ke srovnání případ Jany Nagyové/Nečasové. I v něm vypovídali armádní agenti. Ale vypovídali nepoznaní, pod fiktivními jmény a s počítačově upraveným hlasem.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vrah chlubil: Zavraždil přítelkyni, poté ji fotil nahou a ukazoval na webu

Nejčastější místa světa sebevražd: Umístil se i Nuselský most

tn.cz / David Garkisch
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu BIS

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz